9 Eylül İngiltere basın özeti

Elinde yardım paketi taşıyan Suriyeli bir çocuk Telif hakkı ABDULMONAM EASSA/getty

Guardian Suriye'ye insani yardım yapan 70'ten fazla kuruluşun, BM ile iş birliğini askıya aldıklarını yazıyor.

Yardım kuruluşlarının bu adımının nedeni, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın Birleşmiş Milletler'in yardım operasyonları üzerindeki etkisinin arttığı iddiası.

Yardım kuruluşları BM'nin Suriye'deki operasyonlarının acilen ve şeffaf bir şekilde araştırılmasını istiyor.

73 yardım kuruluşunun BM'ye gönderdikleri mektupta "Yardımların Suriye rejiminin siyasi çıkarlarına yönelik olarak manipüle edilmesine daha fazla müsamaha gösteremeyiz" dedikleri belirtiliyor.

Guardian yardım kuruluşlarının bu ultimatomunun, Suriye rejiminin kuşatması altındaki bölgelerde yaşayan sivillere aylardır yardım ulaştırılamaması sonucu geldiğini yazıyor.

Londra'da IŞİD'den esinlenen bombalı saldırı planı engellendi

Times gazetesi, İngiliz polisinin Londra'da IŞİD tarzı bombalı saldırı planlayan iki erkek kardeşi yakaladığını yazıyor.

Patlayıcı yapmak üzere kimyasal madde bulmaya çalışan 19 ve 20 yaşlarındaki kardeşlerin, batı Londra'da yakalandığı ifade ediliyor.

Polis planlanan saldırının hedefinin siviller mi yoksa güvenlik güçleri mi olduğunun bilinmediğini söylüyor. Gazete saldırı planının henüz ilk evrelerinde olan kardeşlerin sofistike bir saldırı planlamak istediklerini berlitiyor.

Times ayrıca ilk sayfasında, Suriye'de savaşan Kürt YPJ'nin (YPG'nin kadın kolu) 'poster yüzü' olan Asya Ramazan Antar'ın, patlayıcı yüklü bir araçla yapılan saldırıda hayatını kaybettiğini duyuruyor.

Batı medyasının "Kürt Angelina Jolie" olarak bahsettiği Antar'ın Kamışlı'da defnedildiği belirtiliyor.

Times Kürt yetkililere dayandırarak, YPJ saflarında savaşan Kürt kadın sayısının yaklaşık 10 bin olduğunu yazıyor.

Gazete Kürtlerin kadın savaşçılarının fotoğraflarını propoganda malzemesi olarak kullanmasının nedeninin, "IŞID'lilere bir kadın tarafından öldürülüp cennete gidemeyecekleri korkusu yaşatmak olduğunu" belirtiyor.

Economist: Darbe sonrası tasfiyeler cadı avına dönüştü

İngiltere'de yayımlanan haftalık Economist dergisinde "Türkiye'de Gülen Temizliği" başlığıyla yer alan makalede, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası dönemin cadı avına dönüştüğü yorumu yapılıyor. Dergi yaşananların 'McCarthy'nin komünist avı'ndan büyük olduğunu yazıyor.

Telif hakkı peter schrank/Economist
Image caption Economist'in makalede kullandığı karikatür

Makale şöyle başlıyor:

"Birçok yabancı uzman, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı devirmek üzere planlanan darbe girişiminde, farklı çevrelerden gelen subayların yer aldığını düşünüyor. Ama hükümet özellikle cemaati suçluyor ve birçok Türk de hem fikir.

"Erdoğan'ın cemaate yönelik başlattığı temizlikte şu ana kadar 100 binden fazla kişi süpürüldü. 50 bin kamu çalışanı, askerler, gazeteciler, pilotlar ve iş adamları... Hepsi hedefte."

McCarthy'nin Komünist Avı'ndan büyük

Economist, Türkiye'de yaşanan tasfiye ve gözaltıları, 1950'lerin başında ABD'de Senatör Joseph McCarthy'nin yönettiği ve komünistleri hedef alan cadı avı sürecine benzetiyor ancak Türkiye'de yaşananın "çok daha büyük" olduğu yorumunu yapıyor.

"Son kurbanlar arasında, Gülenci bir gazetede yazısı yayımlanan bir pop şarkıcısı [Atilla Taş] da var. Bir balet de [İzmir Devlet Opera ve Balesi Başbaleti Yücel Emre Kaynarsu] evini Gülenci bankalar üzerinden sattığı iddiasıyla görevden alındı ki balet bunu reddediyor.

"Binlerce okul, şirket ve dernek kapatıldı. Bir bakan Gülencilerin 4 milyar dolarlık mal varlığına el konulduğunu açıkladı.

"Bu sırada, temizlik Türkiye'nin Kürt azınlığına da sıçradı. Hükümet 14 bin öğretmeni PKK ile bağlantılı olduğu iddiasıyla görevden alıyor.

"Cadı avı bir başladı mı, durdurmak çok zor."

Makalenin devamını okumak için tıklayın.

Müslüman müşteriyi geri çeviren kuaför hapse girebilir

Daily Telegraph'ta yer alan haberde, Norveç'te geçen yıl bir kuaförün başı kapalı bir Müslüman kadını geri çevirmesi üzerine, Müslüman kadının dava açtığı belirtiliyor.

Merete Hodne adlı Norveçli kuaförün dini ayrımcılık suçlamasıyla yargılandığı ve 6 aya kadar hapis cezası alabileceği ifade ediliyor.

Hodne mahkemedeki savunmasında "Başörtüsünü totaliter bir sembol olarak görüyorum. Bana dini hatırlatmıyor, aksine totaliter ideoloji ve rejimleri hatırlatıyor" dedi.

Norveç medyası Hodne'nin geçmişte İslam karşıtı Pegida hareketine üye olduğunu yazdı.

İngiltere'de posta servisi çalışanları greve gidiyor

Financial Times İngiltere'de Haberleşme Çalışanları Sendikası'nın, posta ofislerinin sayılarının azaltılması, işten çıkarmalar ve emekli maaşları nedeniyle gelecek Perşembe günü greve gideceğini yazıyor.

Gazete bunun posta servisi çalışanlarının 1971'den bu yana yapacakları ilk grev olduğuna dikkat çekiyor.

Hükümetin 300 büyük posta ofisinden 75 kadarını özel sektöre devredeceği ve yaklaşık 2 bin posta çalışanının işsiz kalacağı belirtiliyor.

İlgili haberler