Filipinler Cumhurbaşkanı 'Uzi'yle cinayet işledi' iddiası

Duterte 1988 yılında Davao belediye başkanı olmuştu Telif hakkı EPA
Image caption Duterte 1988 yılında Davao belediye başkanı olmuştu

Filipinler Cumhurbaşkanı Rodrigo Duterte, belediye başkanı olduğu dönemde adalet bakanlığından bir yetkiliyi yarı otomatik Uzi marka silahla öldürmekle suçlandı.

Bu iddia, bir ölüm timi üyesi olduğunu itiraf eden Edgar Matobato tarafından Senato'da bir oturumda dile getirildi.

Duterte'nin kendisinin de aralarında bulunduğu bazı kişileri 'uyuşturucu satıcıları, kapkaççılar ve tecavüzcüleri öldürmekle' görevlendirdiğini anlatan Matobato, 1993 yılında bir kontrol noktasında çatışmada adalet bakanlığından bir yetkiliyi yaraladıklarını aktardı.

Matobato, ''İşini Belediye Başkanı Duterte bitirdi. Kendisi geldiğinde Adalet Bakanlığı yetkilisi Jamisola hala hayattaydı. Uzi'nin şarjörlerini üzerine boşalttı'' dedi.

Duterte, geçmişte yargısız infazlara dahil olduğu yolundaki iddiaları reddetmişti. Ancak bu konudaki araştırmasına devam eden Senato olaylarda yer alan ya da tanık olan kişilerin ifadelerine başvuruyor.

İfadesi Senato televizyonundan yayınlanan Matobato'ya göre, Duterte 25 yıl boyunca yaklaşık bin kişinin ölüm emrini verdi.

Öldürme olaylarının ayrıntılarını da aktaran Matobato, bu kişilerin çetevari yöntemlerle öldürüldüğünü, içlerinden birinin timsahlara yedirildiğini anlattı.

"Bizim işimiz, uyuşturucu satıcıları, tecavüzcüler ya da kapkaççılar gibi kişileri öldürmekti" diyen 57 yaşındaki Matobato, Duterte'nin Davato Ölüm Timi adında bir grup kurduğunu ve kendisinin de bu grubun üyesi olduğunu da söyledi.

Telif hakkı AP
Image caption Edgar Matobato bu iddiaları bir Senato oturumunda dile getirdi.

Matobato ayrıca, Duterte'nin rakiplerinin de hedef alındığını, hedef alınan kişiler arasında belediye başkanlığındaki rakibi Prospero Nograles dört korumasının bulunduğunu da söyledi.

İfade veren Matobato'ya göre, Duterte, 1993 yılında Davao Katedraline düzenlenen saldırının intikamı için bir caminin bombalanması emrini de vermiş.

Duterte'nin sözcüsü ise bu iddialar karşısında, "Duterte'nin bu tür emirler verebilecek bir pozisyonda olduğunu sanmıyorum" dedi.

İlgili Konular

İlgili haberler