Birleşmiş Milletler Suriye'ye insani yardımları askıya aldı

Urum el-Kubra yakınlarında vurulan yardım konvoyundaki bir kamyon Telif hakkı Reuters
Image caption BM'nin yardım konvoyu Urum el-Kubra yakınlarında muhalif grupların kontrolünde olan bölgeye buğday, vitamin, kıyafet ve tıbbi malzeme götürecekti.

Birleşmiş Milletler (BM), Suriye'deki tüm insani yardım faaliyetlerini askıya aldı.

BM'nin kararı, örgütün yardım konvoylarından birine dün Halep yakınlarında düzenlenen hava saldırısının hemen ardından geldi.

Örgüt, savaş uçakları tarafından vurulan konvoyun gerekli tüm geçiş izinlere sahip olduğunu ve Rusya ile ABD'nin rotası ile ilgili olarak haberdar edildiklerini açıkladı.

Suriyeli aktivistler, Urum el-Kubra kasabası yakınlarında düzenlenen saldırıda 12 kişinin öldüğünü bildirmiş, ABD saldırıya sert tepki göstermişti.

ABD'den Suriye'de yardım konvoyuna saldırıya tepki

Suriye'de çatışmasızlık sona erdi, yardım konvoyu vuruldu

Saldırıda ölenler arasında Suriye Kızılayı yetkililerinden biri de vardı. Buğday, kışlık kıyafetler ve tıbbi malzemeler taşıyan 31 kamyondan 18'i imha edilmişti.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi Başkanı Peter Maurer saldırıyı, insani yardım alanında 'uluslararası hukukun rezilce ihlali' olarak nitelendirdi. Peter Maurer de, Suriye'ye insani yardımları ertelediklerini belirtti.

Telif hakkı AP
Image caption Suriye Sivil Savunma aktivistleri bölgede yardıma gitti

Muhaliflerin oluşturduğu İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, saldırının Suriye ya da Rusya uçakları tarafından yapıldığını bildirdi.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, "Konvoyun gideceği yeri Suriye hükümeti ve Rusya Federasyonu biliyordu. Yine de Suriyeli vatandaşlara yardım etmeye çalışan bu yardım görevlileri öldürüldü" dedi.

Rusya: Raporları inceliyoruz

Rusya ise Suriye'deki son gelişmeleri "endişe verici" olarak nitelendirdi.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov ateşkesin sağlanma ihtimalinin oldukça düşük olduğunu söyledi.

"Ne yazık ki Amerikalılar muhalifler ile teroristleri ayırmakta zorlanıyor" diyen Peskov, Rus ordusunun konvoya yapılan saldırıyla ilgili raporları incelediğini söyledi.

Telif hakkı AP
Telif hakkı Reuters
Image caption Kamyondan indirildikten hemen sonra tıbbi malzemeler imha edildi

Halep'teki aktivistler ise kentin ve çevresinin yeniden hedef alındığını söylüyor.

BBC'ye konuşan aktivistlerden İsmail, Halep'te çoğu mahallenin bombalandığını aktardı.

Soyadının açıklanmasını istemeyen İsmail, "Kurtarma ekiplerimiz insanları yıkıntıların altından kurtarmaya çalışıyor. Durum burada tamamen değişti. Eskiden gökyüzü bomboştu şimdi savaş uçakları duyuyorum" dedi.

İsmail ayrıca bölgede insanların ya bombalardan, ya yeterince yemek olmamasından ya da temel ihtiyaçları karşılayamamaktan öldüğünü anlatarak, "Savaş hakkında hiçbir şey bilmeyen çocukları kurtarın" diye konuştu.