Mültecileri şekere benzeten Trump'ın oğluna tepki

Donald Trump Jr'nin tweeti Telif hakkı TWITTER

ABD'de Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Donald Trump'ın büyük oğlu Donald Trump Jr, mültecileri bon bon şekerlerine benzetti. Trump Jr, sosyal medyada eleştiri yağmuruna tutuldu.

Ülkesinin daha fazla mülteci kabul etmemesi gerektiğini söylemek isteyen Trump Jr, Twitter'da paylaştığı resmin altına "Bir kâse Skittles (bir şeker markası) olsa ve üçünün sizi öldürebileceğini söylesem, bir avuç alır mıydınız? İşte bizim Suriyeli mülteci sorunumuz" diye yazdı.

Trump Jr ayrıca "Bu resim her şeyi özetliyor. Amerika'ya öncelik vermeyen siyaseten doğru gündeme son verelim" diye de ekledi.

Ancak Trump Jr'ın tweetinden sonra Skittles marka şekerleri üreten Wrigley şirketi devreye girdi.

Telif hakkı Getty Images
Image caption Donald Trump Jr babasının kampanyasına destek oluyor.

Wrigley America'nın Kurumsal İlişkiler Başkan Yardımcısı Denise Young, "Skittles şeker, mültecilerse insan. Bunun uygun bir benzetme olmadığını düşünüyoruz. Bu konuda başka yorum yapmayacağız çünkü söyleyeceğimiz her şey pazarlama uğraşı diye yanlış anlaşılabilir" dedi.

Donald Trump açıklama yapmadı

Donald Trump'ın kampanya ekibinden henüz bir açıklama yapılmadı.

Hillary Clinton'ın Basın Sözcüsü Nick Merrill ise Donald Trump Jr'nin tweetinin "iğrenç" olduğunu söyledi.

Telif hakkı TWITTER
Image caption Donald Trump Jr'ye tepki gösterenler "Bir skittle değil" diyerek mülteci çocukların fotoğraflarını paylaştı.

Trump Jr'ın tweetine kızan birçok kullanıcı da çocuk mültecilerin fotoğraflarını paylaştı.

Washington Post gazetesinden Philip Bump ise bir Amerikalının ülke dışında doğan bir "terörist" tarafından öldürülme ihtimalinin 3 milyar 609 milyon 709'da bir olduğunu yazdı.

Bump bu hesapla, üç katil bulmak için bir buçuk olimpik yüzme havuzu dolusu şeker olması gerektiğini vurguladı.