Clinton ve Trump arasında ateşli televizyon tartışması

Donald Trump ve Hillary Clinton Telif hakkı Getty Images

ABD'de başkan adayları Hillary Clinton ve Donald Trump, 8 Kasım'daki başkanlık seçimleri öncesi ilk kez televizyon tartışmasında kozlarını paylaştı. İki aday istihdam, ırklar arası ilişkiler ve Irak Savaşı konularını hararetli bir şekilde ele aldı.

Cumhuriyetçi başkan adayı Trump, Clinton'ın başkanlık için gerekli dayanıklılığa sahip olmadığını söyledi. Demokrat başkan adayı Clinton ise Trump'a vergi beyannamelerini neden açıklamadığını sordu.

Donald Trump istihdamın "ülkeden kaçtığını" söyledi ve ticaret anlaşmalarını sorumlu tuttu.

Hillary Clinton ise yatırımı arttırmayı taahhüt etti ve 10 milyon kişiye istihdam yaratma sözü verdi.

Kamuoyu yoklamalarının başa baş geçeceğini söylediği seçim yarışı öncesi New York'ta yapılan tartışmanın, 100 milyon izleyiciyle televizyon tarihinde en çok izlenen tartışma olduğu söyleniyor.

Trump tartışmada ABD ekonomisini tanımlarken, "Büyük ve şişman bir balonuz" dedi ve Clinton'ı "sadece konuşup, bir şey yapmamakla" suçladı.

Trump, tartışmanın moderatörü Lester Holt'un, vergi kayıtlarını açıklamaması gündeme getirmesiyle savunmaya geçti.

Clinton vergi ödememenin "askerler için sıfır para" ve gaziler, okullar ve sağlık için kaynak olmaması anlamına geldiğini vurguladı.

Ancak Trump, Clinton özel elektronik postalarıyla ilgili soruşturma sırasında silinen 33 bin elektronik postayı açıklarsa, kendisinin de vergi kayıtlarını açıklayacağını söyledi.

Tartışmanın diğer öne çıkan noktalarında;

  • Trump "Tüm yetişkin hayatın boyunca IŞİD'le savaşıyorsun" diyerek Clinton ile alay etti.
  • Trump Clinton'ın "başkanlık için gerekli dayanıklılığa sahip olmadığını" söyledi.
  • Clinton özel bir elektronik posta sürücüsü kullanması "hatası" için hiçbir bahane olmadığını söyledi.
  • Trump, Afrika kökenli Amerikalıların ABD'de "bir cehennemde" yaşadığını belirtti.
  • Trump polisin siyahları vurması konusunda çözümün hukukun üstünlüğü ve asayişi sağlamak olduğunu ifade etti.
  • Clinton ceza yasalarında reforma gideceğini söyleyip "maalesef, ırk sıklıkla çok şey belirliyor" dedi.

'Trump, Obama hakkında yalan söyledi, onu incitti'

Tartışmada akılda kalan anlardan biri de Clinton'ın, Trump'ın uzun süredir savunup iki hafta önce vazgeçtiği Başkan Barack Obama'nın ABD dışında doğduğu iddiasını gündeme getirmesi oldu.

Telif hakkı AP

Clinton "Irkçı faaliyetlerde bulunma konusunda uzun bir sabıkası var." dedi ve bunun ilk Afrika kökenli Amerikan başkanına yönelik "çok incitici" bir yalan olduğnu söyledi.

Trump bu konudaki duruşunda yaptığı değişiklik sorulduğunda ise daha büyük, daha önemli konulara odaklanmak istediğini savundu.

Clinton ayrıca Trump'un Rusya lideri Vladimir Putin'i övmesini eleştirdi ve elektronik postalarını Trump'ın bulmasını istedi.

Kısmen iki adayın çok farklı tarzı nedeniyle tartışma, seçim kampanyasında en çok beklenen etkinlik oldu.

Adaylar geçen hata Tulsa, Oklahoma ve Charlotte, Kuzey Carolina'da polislerin siyahları vurması ve bu olayları izleyen protesto gösterilerine odaklanmıştı.

Donald Trump ve Hillary Clinton, 8 Kasım'daki seçim öncesi televizyonlardan canlı yayımlanacak tartışmalarda iki kez daha kozlarını paylaşacak.