Eski İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres için cenaze töreni düzenleniyor

Şimon Peres'in naaşının konduğu İsrail bayrağına sarılı tabut taşınıyor Telif hakkı AFP

Geçirdiği felcin ardından 93 yaşında ölen eski İsrail Cumhurbaşkanı ve Başbakanı Şimon Peres'in cenaze töreni başladı. Yoğun güvenlik önlemleri altında yapılan cenaze törenine 70'e yakın lider ya da devlet adamı da katılıyor.

Cenaze töreninde Türkiye'yi ise Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu temsil ediyor.

ABD Başkanı Barack Obama törende yaptığı konuşmada, Peres'in hayatını İsrail'in komşularıyla kalıcı bir barış içinde yaşamasına adadığını, onun bu rüyasının henüz gerçekleşmediğini söyledi.

Telif hakkı Reuters
Image caption Cenaze töreninde konuşma yapan dünya liderleri arasında ABD Başkanı Barack Obama da vardı.

Obama, Peres'in tıpkı Nelson Mandela gibi 20. yüzyılın dev isimlerinden biri olduğunu belirtti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da, Peres'in hem ülkesi hem de dünya için "büyük bir insan" olduğunu vurguladı ve mirasının umut verici olduğunu söyledi.

Telif hakkı AP
Image caption Yaptığı duygusal konuşmada İsrail Başbakanı Netanyahu, Peres'in mirasının umut verici olduğunu söyledi.

Şimon Peres'in naaşını taşıyan İsrail bayrağına sarılı tabut, tören öncesi ziyaretçi akınına uğradığı Knesset'ten (İsrail Parlamentosu) çıkarılmıştı.

Şimon Peres: Hem şahin hem güvercin siyasetçi

Şimon Peres 93 yaşında öldü

Peres'in cenaze töreni için yoğun güvenlik önlemleri alınırken, bazı kişiler "önleyici tutuklamalar" kapsamında gözaltına alındı.

Telif hakkı Reuters
Image caption Şimon Peres'in cenaze töreni için sıkı güvenlik önlemleri kapsamında 8 bin polis görev yapıyor.

Binlerce kişinin katıldığı törende 8 bin polis görev yapıyor.

Mahmud Abbas da katılıyor

Cenaze törenine katılanlar arasında, 2010'dan bu yana İsrail'i ilk kez ziyaret edecek olan Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas da var.

Telif hakkı AFP
Image caption Şimon Peres, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'la 2013'te Ürdün'de bir konferansa katılmıştı (Arşiv)

İsrail'in Haaretz gazetesi, Abbas'ın cenazeye kendi isteğiyle katıldığını yazdı.

Obama Filistin lideri Abbas'a cenazeye katıldığı için teşekkür ederek "Başkan Abbas'ın burada bulunması sona ermemiş barış meselesinin bir hatırlatması" ifadelerini kullandı.

Üst düzey bir Filistinli yetkili de Amerikan Associated Press ajansına yaptığı açıklamada, Abbas'ın İsrail toplumuna Filistinlilerin barış istediği ve Şimon Peres gibi barış yanlılarının çabalarını takdir ettiği yönünde güçlü bir mesaj göndermek istediğini söyledi.

Abbas, Filistin Kurtuluş Örgütü'nün müzakerecilerinden biri olarak, 1993'te Oslo Barış Anlaşmasına imza atmıştı.

Telif hakkı AP
Image caption Oslo Anlaşması imzalandıktan aylar sonraki fotoğrafta Şimon Peres (solda), Filistin Eyalet Başkanı Mahmud Abbas (ortada) ve Mısır Dışişleri Bakanı Amr Musa (sağda).

Anlaşmanın ardından dönemin İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres ve Başbakanı İzak Rabin ile birlikte Filistin lideri Yaser Arafat de Nobel Barış Ödülü almıştı.

Şimon Peres ise iki hafta önce felç geçirmiş ve Tel Aviv yakınlarındaki bir hastanede ölmüştü.

Peres'in barış yanlısı imajı, 1996'da Güney Lübnan'daki Kana köyünde bir BM kampına sığınan 100'den fazla kişinin öldüğü bombardımanla bozulmuştu.

Saldırı Şimon Peres başbakanken düzenlenmiş ve Peres daha sonra "Acı bir sürpriz oldu" demişti.