Ukraynalı Neo-Naziler: Rusya yanlısı isyancı komutan 'Motorola'yı öldürdük

'Motorola' takma adlı Arsen Pavlov Telif hakkı AFP
Image caption Arsen Pavlov, Donetsk Havaalanı ve İlovaysk'ta Ukrayna güçlerine saldırılar düzenleyen 'Sparta' isimli isyancı taburun komutanıydı

Ukrayna'da, "Misanthropic Division" (İnsanları Sevmeyen Bölük) adlı neo-Nazi bir grup, ülkenin doğusunda önde gelen Rusya yanlısı bir isyancı komutanı öldürdüğünü öne sürdü.

33 yaşındaki Rusya doğumlu ve "Motorola" takma adlı Arsen Pavlov, Donetsk Havaalanı'nda ve İlovaysk'ta Ukrayna güçlerine yönelik geniş çaplı saldırıları düzenleyen "Sparta" isimli isyancı tabura komuta ediyordu.

Arsen Pavlov, Pazar günü Donetsk şehrindeki evinin asansöründe bir bombanın infilak etmesi sonucu hayatını kaybetmişti.

Ukrayna Pavlov'u savaş suçları işlemekle itham ediyordu.

Neo-Nazi grup ise Pavlov'u öldürdüğü iddiasını sosyal medyada yayımladığı bir videoyla duyurdu. Videoda silahlı ve maskeli dört kişi görülüyor,

İki isyancı lider daha ölüm listesinde

Neo-Nazi grubun ölüm listesinde ise isyancı liderlerden, Donetsk Hakların Cumhuriyeti'nin lideri Alexander Zakharchenko ve Luhansk Halkların Cumhuriyeti'nin Igor Plotnitsky de var.

Rusya yanlısı iki bölge de bağımsızlıklarını ilan etmişlerdi. Ukrayna ve uluslararası toplum bu kararı tanımıyor.

Kiev yönetimi, Batılı ülkeler ve NATO; Kremlin'in ülkenin doğusundaki Rusya yanlısı isyancıları ağır silahlarla desteklediğine dair kanıtlar olduğunu vurguluyor.

Rusya ise bu iddiaları yalanlıyor.

İlgili Konular