Başbakan: 'Bahçeli'nin başkanlık ile ilgili açıklamaları ümit verici'

Başbakan Binali Yıldırım Telif hakkı AFP
Image caption Başbakan Yıldırım:" Bahçeli'nin açıklamalarını MHP'nin Meclis'te bu teklife (başkanlık sistemi) kendi şartları dahilinde olumlu katkı yapacakları yönünde anlamaktayız."

Başbakan Binali Yıldırım, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin başkanlık sistemi tartışması ile ilgili sözlerini 'yorumlamanın doğru olmayacağını' ancak açıklamaları "yapıcı" bulduğunu belirtti.

Yıldırım, bir gazetecinin "MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin partisinin grup toplantısında, başkanlık konusunda 'Mecliste ne dersek milletin karşısında da onu diyeceğiz' açıklamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna, "Sayın Bahçeli'nin açıklamasını bizim yorumlamamız doğru olmaz. Sayın Bahçeli'nin lafı üstüne laf söylemek bize yakışmaz. Ne diyorsa odur" yanıtını verdi.

Partisinin bugünkü Meclis grup toplantısında başkanlık sistemi tartışmasına değinen Bahçeli, partisinin TBMM'de ve olası bir referandumda tavrının değişmeyeceğini söylemişti.

Parlamenter sistemden yana olduklarını da söyleyen Bahçeli, başkanlık sistemi ile ilgili olarak, "Meclis'te 'Evet' dersek, milletin huzurunda da 'Evet' deriz" diye konuştu.

Bunun üzerine Başbakan'a, Bahçeli'nin sözlerinden başkanlık konusunda referanduma yetecek sayıda milletvekiliyle destek olacağı açıklamasını çıkarıp çıkarmadığı da soruldu.

Yıldırım Bahçeli'nin bu zamana kadarki açıklamalarını "ümit verici" bulduğunu belirtti ve "Baştan beri Sayın Bahçeli açıkça bunu söylüyor. 'Bu bir krizdir, bir an önce bizim siyaset olarak çözemediğimiz bu sorunu milletin önüne götürüp çözümün yollarını açmamız gerekir' diyor. Biz de tam bunu söylüyoruz. O bakımdan olayı böyle anlamak lazım" karşılığını verdi.

Başbakan Yıldırım, MHP'den Meclis'e sunulacak tekilfe 'olumlu' yanıt geleceği umudunu dile getirirken "Sayın Bahçeli'nin bugüne kadar yaptığı açıklamalar yapıcı açıklamalardır. Biz Meclis'te bu teklife kendi şartları dahilinde olumlu katkı yapacakları yönünde anlamaktayız" diye konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım, ay başında yaptığı açıklamada, başkanlık sistemini de içeren anayasa değişikliği paketinin kısa sürede Meclis'e sunulacağını belirtmişti.

Ağzımızdan 'evet' ya da 'hayır' çıkmadı

Bahçeli, MHP'nin bugünkü Meclis grup toplantısında başkanlık sistemi ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

"Mahalleyi ayağa kaldırmak için başkanlık sistemine olumlu baktığımızı ilan edenler acaba bu sonuca nasıl vardılar. TBMM'de 'Evet', referandumda 'Hayır' diyeceğimizi söylüyorlar. Bizim ağzımızdan 'Evet' ya da 'Hayır' çıkmamışken, referandumu yapıp sonucu ilan edenler darbe çığırtkanlıkçıları, kriz hevesçileridir.

Telif hakkı TBMM
Image caption Bahçeli, partisinin daha önce 28 maddelik anayasa değişikliğine "Hayır" dediğini de hatırlattı

"Bunlar nato kafa, nato mermerdir. Önemle ifade ediyorum, MHP'nin TBMM'de tercihi ne olursa milletin karşısında da tıpatıp aynısı olacak. Meclis'te 'Evet' dersek, milletin huzurunda da 'Evet' deriz. Özümüz de, sözümüz de birdir. MHP ilke ve ülkülerine uygun şekilde teklifi inceleyecek ve kararını verecektir."

MHP'nin ilkeleri çerçevesinde AKP'nin başkanlık teklifini inceleyeceklerini söyleyen Bahçeli, partisinin daha önce 28 maddelik anayasa değişikliğine "Hayır" dediğini de hatırlattı ve sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sayın Cumhurbaşkanı'nı millet seçti, bu tartışmasızdır. Ancak, seçen milllet, anayasayı rafa kaldırarak başkan olsun demedi. Kim ne söylerse söylesin, devlet idaresi hukukun üstünlüğü ile çelişmektedir.

"Cumhurbaşkanlığı makamının tarafsızlığını ihlal etmesi anarşi ve kaosu tetikleyecektir. Sırf millet seçti bahanesiyle fiili başkanlığa mazeret uydurulması boş bir çabadır."

'Başika, Hakkari ile eşdeğerdir'

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, konuşmasında Irak'taki son gelişmelere de değindi.

Devlet Bahçeli, Musul operasyonu konusundaki tavrı ile ilgili olarak hükümete destek verdi.

Bahçeli, "Türkiye, Musul operasyonunun her aşamasında rol almalı, aktif ve zorlayıcı olmalı. Şu anda Başika'dan çekilmek Hakkari'den çekilmekle eş değerdir" dedi.

İlgili Konular

İlgili haberler