Rusya: İdlib'deki okulu biz vurmadık

Suriye'de hava saldırısından kurtulan bir çocuk Telif hakkı AP
Image caption Kurtarma ekipleri saldırıda çok sayıda çocuğun da yaralandığını söylemişti.

Rusya, Suriye'nin İdlib kentine bağlı Hass köyünde hava saldırısında vurulan ve 22 öğtrenci ile 6 öğretmenin hayatını kaybettiği okula, Rus jetlerinin saldırmadığını söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, "Bizimle uzaktan yakından ilgisi olmayan bir trajedi" dedi ve acilen oılayla ilgili bir soruşturma başlatılması çağrısını yaptı.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF'in Direktörü Anthony Lake, "Çok büyük bir trajedi. Kabul edilecek gibi değil. Eğer kasıtlı yapıldıysa bu olay savaş suçudur" diyerek tepkisini göstermişti.

Suriye'deki muhalif gruplara yakın Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, İdlib yakınlarındaki yerleşim yerlerinden Hass'a toplamda altı hava saldırısı düzenlendiğini söyledi.

Gözlemevi saldırıları ya Suriye ordusuna ait uçakların ya da Rus jetlerinin düzenlediğini belirtti, toplamda 35 sivilin öldüğünü söyledi.

Telif hakkı SURİYE SİVİL SAVUNMA
Image caption Beyaz Baretliler olarak bilinen Suriyeli kurtarma ekibi, İdlib'deki hava saldırısından sonra okulun enkazından yaralıları çıkarmaya çalıştı.

Rusya'nın Birleşmiş Milletler daimi temsilcisi Vitaly Çurkin, İdlib'de okulun vurulmasıyla ilgili olarak "Korkunç bir şey. Tek kelimeyle korkunç. Umarım bizim ilgimiz yoktur" yanıtını verdi.

İdlib kenti, Nusra Cephesi'ni de içinde barındıran Fetih Cephesi tarafından kontrol ediliyor.

Rusya ve Suriye, bölgede sivil - silahlı grup ayrımı gözetmeksizin hava saldırıları düzenlemekle suçlanıyor.

Özellikle Halep'te yaşanan sivil kayıplar nedeniyle Avrupa Birliği (AB) içerisinde Rusya'ya uygulanan yaptırımların artırılması çağrıları yapan üye ülkeler bulunuyor.

Ancak AB şu ana kadar yaptırımlar konusunda bir görüş birliğine varabilmiş değil. Bu ay içerisinde düzenlenen AB zirvesinde liderler, Rusya'nın Halep'teki hava saldırılarını kınamıştı.

İlgili haberler