Calais mülteci kampı beş günde nasıl boşaltıldı?

Fransz Polisi Calais kampı önünde Telif hakkı Getty Images
Image caption Fransz Polisi Calais kampı önünde operasyonu sürdürürken, 'Orman'ın girişinde bekliyor. Girişte 'Orman'a hoşgeldiniz' yazılı tabelada, toplam 8 bin 143 kişi kaldığı, bin 496'sının çocuk olduğu yazılı.

Fransa'nın Calais kentinde İngiltere'ye gelme umuduyla uzun süredir kampta yaşayan binlerce kişinin 'Orman' olarak bilinen mülteci kampından tahliye edildiği operasyondan fotoğraflar, beş gün süren zorlu sürecin ayrıntılarını özetliyor.

Fransa, Calais'deki mülteci kampını, bin 200'den fazla polisin gözetiminde Pazartesi gününden itibaren boşaltmaya başlamıştı. Cuma günü tahliyenin neredeyse tamamlandığı bildirildi.

Kamptakilerin önemli bir kısmı Afganistan, Suriye, Eritre ve Sudan'dan gelen insanlardan oluşuyordu.

Daha önce de tahliye edilmeye çalışılan Calais'de sığınmacılar ve polis arasında gerilim yaşanmıştı.


Pazartesi

Telif hakkı Getty Images
Image caption Fransız yetkililer, yıkımdan önce mülteci kampındaki çadır ve barakaların duvarlarını inceliyor.

Fransız yetkililer, Pazartesi günü kampa gelerek tahliye ve yıkım işlemlerinden önce bölgedeki çadır, baraka ve yapıları inceledi.

Telif hakkı Getty Images

"Orman"da kalan binlerce göçmen, Fransa'nın başka bölgelerindeki tesislere gönderilmeden önce fotoğraftaki kayıt merkezinde işlemlerini tamamladı.

Göçmenler için Fransa'daki çeşitli şehirlerde toplam 7500 yatak kapasiteli tesisler oluşturulmuş durumda.

Kayıtlarından sonra göçmenler, sığınma başvurusu yapacakları kabul merkezlerine gitmeleri için otobüslere bindirildi.

Yetkililer, Pazartesi günü bin 900 sığınmacının kendi rızasıyla kampı terk ettiğini, yaklaşık 900'ünün de otobüslere bindirilerek kamptan tahliye edildiğini duyurdu.


Salı

Telif hakkı Getty Images
Image caption Göçmenler, Calais'deki kampı yük ve eşyalarıyla birlikte boşaltırken

Operasyonun ikinci gününde, işçiler inşaat kaskları ve turuncu renkteki üniformalarını giyerek, balyozlarla kampın yıkımına başladı.

Telif hakkı Getty Images

Tahliyeler başladıktan sonra, boş çadır ve barakaların yıkımı sürdürüldü.

Telif hakkı Getty Images
Image caption Calais kampındaki bir göçmen, kayıt merkezinde işlemlerini bitirdikten sonra dinleniyor.

Gün bittiğinde, yaklaşık 3 bin göçmen otobüslerle Fransa'nın dört bir yanına gönderilmeleri için kamptan çıkarılmıştı. Bu arada göçmen çocuklar arasındaki bine yakın refakatsiz çocuğa, sığınmaları için "Orman" yakınlarında konteynırlar sağlandı.

Telif hakkı PA
Image caption Otobüsleri bekleyen göçmenler ve polis güçleri arasında zaman zaman gerginlik yaşandı.

Çarşamba

Telif hakkı Getty Images
Image caption Fotoğraflardaki bir grup göçmen, tahliye sırasında ateşe verilen kamptaki çadır ve barakalardaki yangını söndürmeye çalışıyor.

Calais kampının boşaltıldığı operasyonun üçüncü gününde, kampın bazı bölgeleri ateşe verildi. Ancak bu büyük yangınları kimin çıkardığı henüz netlik kazanmadı.

Telif hakkı Getty Images

Fransız yetkililer günün sonuna doğru operasyonun bittiğini açıklarken, bazı yardım kuruluşları bunu söylemek için erken olduğunu, kampın olduğu bölgede hala göçmenlerin bulunduğunu belirtti.

Telif hakkı Getty Images

100'e yakın refakatsiz çocuk, battaniye ve tulumlara sarılarak geceyi yerlerde uyuyarak geçirdi.


Perşembe

Telif hakkı Getty Images

Ağır makinelerle kamp alanına giren işçiler, ilk tahliyelerden geride kalan göçmenlerin bir önceki günü geçirirken sığındığı yapıları da yıktı.

Fotoğrafta bir grup göçmenin, çadır olarak kullanılan ve ateşe verilmiş barınaklardan çıkan yoğun dumana rağmen kampta kalmaya devam ettiği görülüyor.

Telif hakkı Getty Images

Yardım kuruluşları, "Orman" boşaltılırken ve yıkım sürerken kamp bölgesinde halen birçok refakatsiz çocuğun dolaştığını belirterek, bunun "ciddi boyutlarda tehlike" yarattığını söylemişti.


Cuma

Telif hakkı Reuters
Image caption İki göçmen, yıkımın sürdüğü Calais kampı yakınlarında battaniyelerine sarılmış ve duvara yaslanmış bir halde beklerken

Aralarında çocukların da olduğu en az 80 kişi, geride kalan çadırlara sığınarak bir önceki geceyi geçirdiği kampta, operasyonun son gününe uyandı.

Telif hakkı AFP

Cuma sabahı, büyük ölçüde yerle bir olan kampın enkazındaki bir grup göçmen, Fransa'daki tesislere götürülmek için otobüslerinin kapısında sıralandı.

Aynı saatlerde iki büyük yangın kamptaki çalışmaları sarstı.

Calais polisi ise, günün sonuna kadar tahliyenin tamamlanacağını söyleyerek, "'Orman'dan ayrılmayı reddeden göçmenlerin gözaltına alınacağını" duyurdu.


"Orman" nedir?

  • Fransa'nın Calais limanı yakınlarındaki "Orman" adı verilen kampın yıkılması, savaş ve yoksulluktan kaçarak bölgeye gelen sığınmacıların İngiltere'ye gitme hayallerinin sonu anlamına geliyor.
  • Burada kalan sığınmacılar, kampın yakınlarında bulunan Manş Tüneli'nden geçerek İngiltere'ye ulaşmaya çalışıyordu.
  • Resmi olarak 7 bine yakın göçmenin yaşadığı bilinen kampta yıkım gerçekleşmeden önce, 8 bin 143'e yakın göçmenin bölgeye sığındığı biliniyordu.
  • "Orman"daki nüfus bu yılın başlarına doğru yarı yarıya azalmıştı. Ancak sonraları kampın nüfusu hızla yükselmeye devam etti ve kamptaki şiddet tırmandı.
  • Göçmenlerin birçoğu, Manş Tüneli yolundaki araçlara saklanarak İngiltere'ye girmeye çalıştı.
  • Kamp, hem kentte yaşayanlar hem de kamyon ve araçların operatörleri tarafından protesto ediliyordu.

İlgili Konular