Irak güçleri Musul'un doğusuna girdi, devlet televizyonu alındı

IRAK ORDU Telif hakkı AFP

Ülkenin en büyük ikinci kenti Musul'u IŞİD'den geri almak için 17 Ekim'de operasyona başlayan Irak ordusu, kent merkezinin doğusuna ulaştı. Ordu birlikleri Musul'da devlet televizyonu binasını ele geçirdiği bildirildi.

Fransız AFP ve İngiliz Reuters ajanslarının haberlerine göre, Kurmay Albay Talib Şeghati el Kenani, Iraqiya kanalına yaptığı açıklamada, "Musul şehrinin gerçek kurtuluşu şimdi başladı. Nihai hedefimiz, Musul'a ulaşmak ve kenti kurtarmak" dedi.

El Kenani'nin komuta ettiği birlik, Irak ordusunun seçkin askerlerinden oluşuyor.

Amerikalı danışmanların eğittiği birlikte farklı etnik ve mezheplere mensup askerler yer alıyor.

Bu birlik daha önce Ramadi ve Felluce'nin IŞİD'den geri alınmasında önemli rol oynamıştı.

Günün erken saatlerinde, bu birlikle birlikte seyahat eden BBC muhabiri, askerlerin ilerleyişi sırasında Gökceli kasabasında sert bir direnişle karşılaştıklarını bildirmişti.

Telif hakkı AP

İbadi: Musul'da tahminen 3-5 bin IŞİD militanı var

Irak Başbakanı Haydar el İbadi de Musul'da 3 ile 5 bin civarında IŞİD militanı bulunduğunun tahmin edildiğini açıkladı ve bu militanlara hitaben "Teslim olun ya da ölün" dedi.

Asker kıyafeti giyerek yaptığı konuşmada İbadi, "Başka seçenek yok. Ya teslim olursunuz ya da ölürsünüz. IŞİD'i dört bir yandan kuşatacağız. Allah'ın izniyle yılanın başını ezeceğiz. Kaçabilecekleri hiçbir yer olmayacak" ifadelerini kullandı.

Operasyona katılan birlikler dört koldan Musul şehir merkezine doğru ilerlerken, Birleşmiş Milletler (BM) de bu bölgede yaşayan 1,5 milyon siville ilgili kaygılarını dile getirmeyi sürdürüyor.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği de bugün yaptığı açıklamada, IŞİD'in toplu infazlarını ve sivil halkı yer değiştirmeye zorlamayı sürdürdüğü yönünde yeni bilgilere ulaştığını söyledi.

Telif hakkı DHA

Türkiye'den sınıra askeri sevkiyat

Öte yandan, Şırnak'ın Silopi ilçesine Ankara'dan tank ve tank kurtarıcılar ile Çankırı'nda tekerlekli araçlar ve iş makineleri gönderildi.

Bugün öğlen saatlerinde 28. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı birliklerine ait unsurların Ankara ve Çankırı'dan karayolu ile Şırnak Silopi'ye hareket etmeye başladı.

Irak sınırında bulunan Silopi, Musul'un yaklaşık 160 kilometre kuzeyinde yer alıyor.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık da asker sevkiyatının bölgedeki önemli gelişmelere karşı hazırlıklı olma amacı taşıdığını söyledi.

A Haber'in sorularını yanıtlayan Işık, "Eğer o bölgede, özellikle Sincar bölgesinden Türkiye'ye yönelik tehdit ve terör örgütünün orada yuvalanma girişimi olursa Türkiye gereğini yapar. Onun dışında da özellikle Musul'un demografik yapısını değiştirecek, oradaki yerli insanların kendi yurtlarından sürülmesine sebep olacak gelişmeler de Türkiye'nin kırmızı çizgisi ama bu konular şu anda gerek bölgesel yönetimle gerekse, Irak merkezi hükümetiyle görüşülüyor, birlikte çalışılıyor" dedi.

İlgili Konular

İlgili haberler