İngiliz basınında Cumhuriyet gazetesi operasyonu

Cumhuriyet gazetesine yapılan operasyon için protesto Telif hakkı AFP

Cumhuriyet Gazetesi'ne dün düzenlenen operasyon İngiliz basınında da geniş yer buldu.

Financial Times gazetesinde konuya ilişkin yapılan haberde, "Son tutuklamalar, muhalefete daha geniş bir tırpan vurulduğu izlenimi veriyor" ifadesi kullanılıyor.

Tutuklamalar ve son kanun hükmünde kararnamelerle getirilen değişikliklere ilişkin bilgilerin yer aldığı haberde Euroasia Group'un yöneticisi Mutjaba Rahman'ın "Anlaşılan Erdoğan, olağanüstü halin kalan son aylarında kendi politik ajandasına yönelik kararlar almaya devam edecek" açıklaması öne çıkıyor.

Times gazetesinin Ankara muhabiri Laura Pitel imzalı haber ise "Medya operasyonunda editör tutuklandı" başlığını taşıyor.

Cumhuriyet Gazetesi'nin seküler ve sol kökenli yapısına atıf yapılan haberde, "Operasyon, Avrupa Birliği'ne üyelik için müzakere yürüten Türkiye'deki basın özgürlüğü konusunda endişeleri artırdı" deniyor.

Cumhuriyet gazetesine operasyon, 18 kişi hakkında gözaltı ve arama kararı

Başbakan Yıldırım'dan Cumhuriyet operasyonu yorumu: Terör örgütlerini destekleyenleri masum görmeyiz

AP Türkiye Raportörü Kati Piri: Türkiye'de kuvvetler ayrılığı kalmadı

'Darbe girişiminin sonucu'

Independent gazetesinde ise operasyon ordu içerisindeki bir grubun darbe girişiminin ardından gelen büyük kısıtlamaların bir sonucu olduğu ifade edildi.

Guardian gazetesi tutuklananların Gülen hareketi ya da PKK üyesi olmakla suçlanmadığını, fakat 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından darbeyi destekleyici yayın yapmakla suçlandığına dikkat çekti.

Gazete, Sınır Tanımayan Gazeteciler Birliği (RSF) Genel Sekreteri Christophe Deloire'ın "Görünen o ki Türkiye'de medyaya karşı yapılan baskınların bir sınırı yok" sözlerine de yer verdi.

Ayrıca Cumhuriyet Gazetesi karikatüristi Musa Kart'ın "Bunu dünyaya nasıl açıklayacaklar?" sorusu da gazetede yer aldı.