Paylaşılan toplu tecavüz videosu ardından gelen intihar
Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Paylaşılan tecavüz videosu ardından gelen intihar

Geeta, Hindistan'ın kuzeyinde, kırsal bölgede görev yapan 40 yaşında bir hemşireydi.

Kazandığı parayla alkolik kocası ve biri kız 3 çocuğuna bakıyordu.

Bir gün yardıma gittiği evlerden birinde yaşayan genç bir adam Geeta'nın peşine düştü, onunla birlikte olması için Geeta'yı tehdit etti.

Geeta onu reddetttikçe, adamın tehditleri arttı. Geeta durumu köyün ileri gelenlerine haber vermeyi düşündü ama "erkek egemen kültür" nedeniyle olayda kendisinin suçlu bulunacağını tahmin ederek yetkililere başvurmadı.

Geeta Aralık ayında bir gün yine sağlık hizmeti vermek üzere adamın yaşadığı köye gitmek zorunda kaldı. Adam ve arkadaşları o gün Geeta'yı köy dışında yakalayıp tecavüz etti.

Geeta olayın detaylarını en yakın arkadaşına bile anlatmaktan utandı.

Sonunda dayanamayıp köy doktoruna ve eski muhtara gitti, olanları anlattı. Ama Geeta'nın tahminleri doğru çıkmıştı. Doktor ve eski muhtar, Geeta' yı suçlayıp ondan sessiz kalmasını istedi.

Geeta adamların yakalanması için polise başvurma cesaretini toplamıştı ki, tecavüzcüler olayın görüntülerini WhatsApp üzerinden yaymaya başladı.

Tüm köyün olayı duymasının ardından Geeta, Ocak ayında intihar etti.

BBC'den Divya Arya, olayın yaşandığı Uttar Pradesh'e giderek Geeta'nın başından geçenleri araştırdı.

Arkadaşının anlatımıyla Geeta'nın başından geçenler...

BBC Arapça Servisi'nin Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Güney Asya'da özel görüntüleri kendi rızaları dışında internette paylaşılan 'şantaj kurbanlarının' hikâyelerini anlattığı serinin diğer haberleri:

İlgili Konular