Fotoğraflarla: Afrikalı olmak

Nijerya'da tanınmış fotoğrafçıları bir araya getiren Lagos Fotoğraf Festivali'nde bu yıl, sanatçıların gözünden "Afrika'da kimlik" konusu ele alındı.

'Royal Generation', Keyezua Telif hakkı Lagos Fotoğraf Festivali
Image caption Keyezua, 'Soylu Kuşak' adını verdiği bu fotoğrafında doğduğu ülke Angola'nın modasına göz kırpıyor. Fotoğrafta, genç bir kadının ham materyallerle yapılan dokuma kumaştan geleneksel kıyafetler içinde poz verdiği görülüyor.
'Sığınmacı', Eric Gyamfi Telif hakkı Lagos Fotoğraf Festivali
Image caption 'Sığınmacı', Ganalı fotoğrafçı Eric Gyamfi'nin otoportre serisinin adı. Gyamfi, fotoğraflarında Afrikalı erkeklerin din ve geleneklerin gölgesinde kalan cinselliğini araştırıyor.
Lakin Ogunbanwo'nun fotoğrafı Telif hakkı Lagos Fotoğraf Festivali
Image caption Nijeryalı fotoğrafçı Lakin Ogunbanwo, gelenek ve modernliği geleneksel kıyafetler ile fetiş giysileri birleştirdiği eserleriyle keşfediyor.
TSoku Maela'nın fotoğrafı Telif hakkı Lagos Fotoğraf Festivali
Image caption 'Kabul', Güney Afrikalı fotoğrafçı Tsoku Maela'nın 'Kırık Şeyler' adını verdiği serisinin teması. Maela, "Kendini sevmek, kusurlarımızı içgüdüsel olarak gizlemek ve düşüncesizce daha iyisini yapmak demek değil" diyor. Fotoğrafta yüzü bandajlı bir adam ve tek gözü cam olan bir kadın, şık kıyafetleriyle objektife bakıyor.
'Nyanye - Abartılı Nineler Ligi', Osborne Macharia Telif hakkı Lagos Fotoğraf Festivali
Image caption Kenyalı fotoğrafçı Osborne Macharia, 'Nyanye - Abartılı Nineler Ligi' adını verdiği seride, emekli olmuş iş kadınlarının nasıl görüneceğini hayal ediyor.
'Yaratılış', Kudzanai Chiurai Telif hakkı Lagos Fotoğraf Festivali
Image caption Kudzanai Chiurai'nin 'Yaratılış' isimli koleksiyonundan bu fotoğraf, Zimbabwe'deki siyasi ve sosyal koşullara odaklanırken, sömürgeleştirilmenin ruhunu anlamaya çalışıyor. Sömürgeci dönemi yansıtan fotoğrafta bir kaşif, Afrikalı bir kadına kitap okuyor.
'Medusa'nın Salı', Adad Hannah Telif hakkı Lagos Fotoğraf Festivali
Image caption Adad Hannah'ın 'Medusa'nın Salı' adlı eserinde, 200'ü aşkın yıl önce Senegal kıyılarında enkaz olmuş bir koloni gemisi üzerinden, 19. yüzyılın Fransız romantizminin ikonlarından, Fransız ressam Théodore Géricault'un 'Medusa'nın Salı' resmini yeniden canlandırıyor.
'Hayatta kalmanın sanatı', Patrick Willocq Telif hakkı Lagos Fotoğraf Festivali
Image caption 'Hayatta kalmanın sanatı', daha önce Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde yaşamış olan Fransız fotoğrafçı Patrick Willocq'un eseri. Fotoğraf, hayali bir hikaye kitabında yıldızlarla aydınlanmış gökyüzünün altında tepelere çıkan mülteci çocukları resmediyor.
'Kâr köşesi', Mario Macilau Telif hakkı Lagos Fotoğraf Festivali
Image caption Mozambik Cumhuriyeti'nden fotoğrafçı Mario Macilau, 'Kâr köşesi' adlı eserinde, Afrika'daki elektronik atıkların yarattığı tehlikeyi anlatıyor.

Lagos Fotoğraf Festivali, 22 Kasım'a kadar devam edecek.

İlgili haberler

BBC’den seçmeler

İnternette ilgili sayfalar

BBC, diğer internet sayfalarının içeriğinden sorumlu değildir