Euro Bölgesi'nin kurucusu uyardı: Reform yapılmazsa, birlik dağılabilir

Avrupa Merkez Bankası logosu Telif hakkı Getty Images

Euro Bölgesi'nin kurucularından Prof. Otmar Issing, ortak para sisteminden çıkış stratejisi geliştirilmemesinin büyük bir hata olduğunu söyledi.

Avrupa Merkez Bankası'nın ilk başekonomisti Issing, BBC'nin "Wake up to Money" programına yaptığı açıklamada Euro Bölgesi'ndeki fay hatlarının devam ettiğini belirtti.

Issing, Euro'nun bir para birimi olarak "istikrarlı ve beklenenden daha iyi bir performans" sergilediğini söylese de, özellikle Yunanistan, Portekiz ve İtalya'da ekonominin zayıf seyretmesine dikkat çekti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in eski danışmanı olan Issing'e göre ortak para sisteminde reforma gidilmezse Euro Bölgesi dağılabilir.

"Yunanistan bir süre çıkmalıydı"

Ünlü ekonomist, Euro Bölgesi'nin kurucu belgesinde bir kere üye olunduktan sonra sistemden çıkışa izin vermemesinin büyük bir hata olduğunu düşünüyor.

Euro Bölgesi'nin ekonomik ve mali yükümlülüklerine uymayan ülkelerin diğerlerine "şantaj" yapabildiğini söyleyen Issing'e göre, Yunanistan'ın bir süreliğine Euro Bölgesi'nden çıkması ülkeyi rahatlatabilirdi.

Hatta Issing, isim vermese de bazı ülkelerin daha en başında Euro para birimine geçmemesi gerektiğini ifade etti.

Negatif faizler endişe yaratıyor

Issing, Japonya, İsviçre ve İsveç gibi ülkeler ile Avrupa Merkez Bankası'nın uyguladığı negatif faizlerden ötürü de endişeli olduğunu aktardı.

"Bu politikalar daha uzun sürerse, sigorta şirketleri ve emeklilik planlarında dramatik sonuçlar göreceğiz" diyen ekonomist, negatif faizlerin şirketlerin büyümeye yatırım yapmasını teşvik etmediğini belirtti.

Brexit'in Euro Bölgesi'nde nasıl bir etki yaratacağını henüz kestiremediğini söyleyen Issing'e göre asıl tehlikeyle Londra yüz yüze kalacak.

Alman ekonomist, İngiltere'nin AB dışında kalmasıyla, Londra'nın finans merkezi olarak aynı avantajlara sahip olmayacağını vurguladı.

İlgili haberler