Cumhuriyetçiler, Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu korudu

ABD Kongresi Telif hakkı Getty
Image caption Cumhuriyetçiler seçim öncesi ABD Kongresi'nde çoğunluğa sahipti

ABD'de başkanlık seçimleriyle birlikte 450 üyeli Temsilciler Meclisi'nin tamamı ve 100 üyeli Senato'nun yaklaşık üçte biri için seçim yapıldı. Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu koruyan Cumhuriyetçiler, Senato'da da aynı başarıyı elde etmek üzere.

Amerikan medyası günün ilk saatlerinde Cumhuriyetçilerin 450 üyeli Temsilciler Meclisi'nde çoğunluklarını koruduğunu bildirdi.

Amerikan New York Times gazetesinin son verilerine göre seçim sonrası şimdlik Cumhuriyetçilerin 230, Demokratların ise 165 sandalyesi var.

ABD'de 435 sandalyeli Temsilciler Meclisi 4 yılda bir tamamen yenileniyor.

Bugünkü seçim öncesi Temsilciler Meclisi'nde Cumhuriyetçilerin 246, Demokratların ise 186 sandalyesi bulunuyordu. Meclis'te 3 sandalye ise boştu.

Temsilciler Meclisi'nde çoğu yasanın kabulü için basit çoğunluk, yani 218 oy yetiyor. Demokratların Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu ele geçirmesi için 30 sandalyeyi Cumhuriyetçilerden alması gerekiyordu.

ABD Başkanlık Seçimi'nde son durum

Reuters: Senato da Cumhuriyetçilerin

Öte yandan, İngiliz Reuters haber ajansı Cumhuriyetçilerin Senato'da da çoğunluğu korumayı başardığını açıkladı. Ancak bu haber henüz diğer kaynaklarca doğrulanmadı.

100 sandalyeden oluşan Senato'da üyeler 6 yıllığına görev yapıyor. 2 yılda bir Senato'nun üçte birini yenileniyor.

Önemli yasaların onaylanması için Senato'da 60 oy gerekiyor.

Seçim öncesi Senato'da Cumhuriyetçilerin 54, Demokratların ise 44 sandalyesi bulunuyordu. İki senatör ise bağımsızdı.

Bugünkü seçimle yenilenecek 34 sandalyenin 24'ünde Cumhuriyetçi, 10'unda Demokrat senatörler oturuyordu.

ABD'nin yeni başkanı kim olursa olsun, istediği yasaları çıkarabilmek için Senato ve Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğa ihtiyacı olacak.