Obama: Trump ile mükemmel bir görüşme yaptık

TRUMP OBAMA Telif hakkı Reuters

ABD Başkanı Barack Obama, sürpriz bir şekilde halefi seçilen Cumhuriyetçi Donald Trump ile Beyaz Saray'da bir araya gelerek, geçiş sürecini görüştü.

Trump'ın Beyaz Saray'a gelişinden ve karşılamadan basına herhangi bir görüntü verilmedi. Ancak, Obama ve Trump görüşmenin ardından Oval Ofisi'nde kameraların karşısına geçerek, soruları yanıtladı.

Obama, Trump ile iç ve dış politika bağlantılı birçok konuyu ele aldıklarını ifade ederek, görüşmenin mükemmel geçtiğini açıkladı.

Obama Trump'a hitaben, "Artık, başarılı olman için elimizden geleni yapacağız. Çünkü sen başarılı olursan, ülke de başarılı olur" dedi.

`We now are going to want to do everything we can to help you succeed because if you succeed the country succeeds.''

Obama, halefine ayrıca başarılı olması için elinden geleni yapacağı sözünü de verdi.

Trump da başkan ile bir araya gelmekten büyük onur duyduğunu ve bundan sonra yapacakları diğer görüşmeleri sabırsızlıkla beklediğini belirtti.

Görüşme öncesi Trump kendi ekibiyle toplandı

Trump'ın bu görüşme öncesi, Beyaz Saray'da birlikte çalışacağı ekibi belirlemek amacıyla üst düzey danışmanlarıyla toplandığı bildirildi.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest de görüşme öncesi yaptığı açıklamada, Obama'nın toplantıda geçiş döneminin sorunsuz yaşanması için samimi davranacağını söyledi. Earnest, "Kolay bir toplantı olacak demiyorum" dedi.

Obama ile Trump'ın toplantısı sırasında First Lady Michelle Obama da Melania Trump ile görüştü.

Trump, seçim kampanyası sırasında Obama'nın ABD vatandaşlığıyla ilgili soru işaretlerini yeniden gündeme getirmiş ve bazı önemli reformlarını geri alma vaadinde bulunmuştu.

Kongre'de çoğunluk Cumhuriyetçilerin elinde

Temsilciler Meclisi ve Senato'da Cumhuriyetçilerin çoğunluğunu koruması, Trump'ın bu vaatlerini Obama'ya kıyasla daha rahat bir şekilde hayata geçirebileceği belirtiliyor.

Obama, seçimlerden önce Trump'ın başkanlık için "uygun olmadığını" söylemiş ve Demokrat aday Hillary Clinton'a destek toplamak için kampanya yapmıştı.

Ancak seçimlerinden ardından Obama, ABD halkına sonuçlara saygı gösterme çağrısı yapmıştı.

Obama dünkü açıklamasında, "Bu ülkeyi birleştirmesi ve liderlik etmesi için artık hepimiz (Trump'ı) destekliyoruz" dedi.

İlgili haberler