Bataclan yeniden açıldı
Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Paris saldırılarının 1. yıldönümü: Bataclan, Sting konseriyle açıldı

Bataclan, IŞİD militanlarının saldırısında hayatını kaybeden 90 kişinin anısına 1 dakikalık saygı duruşuyla açıldı.

Saygı duruşu sonrası konuşma yapan Sting, "Ölenleri onurlandırıp, yaşamı kutlamalıyız" dedi. İngiliz müzisyen konser gelirini de kurbanların yakınlarına bağışlayacağını belirtirken, "Onları unurmayacağız" dedi.

Police grubunun eski solisti, konseri de 1987'de çıktığında uzun süre listelerin zirvesinde yer alan "Nothing Like the Sun" albümünden "Fragile" şarkısıyla açtı. Şarkının "Şiddet hiçbir şey kazandırmaz ve kazandırmayacak" sözlerini tekrarladı.

Telif hakkı Getty Images
Image caption Paris'te 1 yıl önce IŞİD militanlarının saldırısında 130 kişi ölmüştü.

Konserden çıkışta Stefano isimli bir izleyivi PA haber ajansına yaptığı açıklamada izlenimlerini "Sting bizim gençliğimizin bir parçası. Bu yüzden Bataclan'a gelme kararı aldı" sözleriyle aktardı. Konserin başlarında biraz 'endişelendiklerini' anlatan Stefano, "Ama sonra anladık ki yaşam daha güçlü olmalıydı" dedi.

BBC 5 Live'dan Nick Garnett de güvenlik önlemlerinin yoğun olduğunu aktarıp, konser öncesi salona girişte izleyicilerinüç kez aramadan geçirildiğini söyledi. Garnett, Twitter'dan "Çok tuhaf bir atmosferdi. Bataclan yeniden boyanmış. Yenilenmiş ama bir yıl öncesinin dehşeti hala canlı" mesajını paylaştı.

Telif hakkı Reuters
Image caption Bataclan konser salonu

Konser için satışa çıkan toplam 1000 bilet 30 dakikada tükendiği belirtildi. Hayatını kaybedenler ve yakınları için de biletler ayrıldı. Bataclan'da Çarşamba günü İngiliz şarkıcı Pete Doherty, Senegalli Youssou N'Dour ve 60'ların efsane ismi Marianne Faithfull konser verecek.

130 kişinin hayatını kaybettiği Paris saldırılarında en büyük can kaybı Bataclan'da yaşanmıştı. Militanlar, Eagles of Death Metal grubunu izlemeye gelen yaklaşık 1500 kişiden 90'ını öldürmüştü.