Almanya'da 10 eyalette İslamcı gruba operasyon

almanya baskin Telif hakkı EPA
Image caption Baskın düzenlenen yerler arasında bazı camiler de var.

Almanya'da 10 eyalette İslamcı "Gerçek Din" adlı gruba yönelik büyük bir operasyon düzenlendi. Gruba karşı "nefret suçunu teşvik etme" suçlamasıyla yürütülen soruşturma kapsamında, 200 eve baskın yapıldı.

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, grubun "İslam inancını desteklemek" kisvesi altında cihatçıları çatısı altında bir araya getirdiğini ve Irak ile Suriye'ye savaşmaya giden yaklaşık 140 kadar gencin radikalleşmesine yardımcı olduğunu söyledi.

De Maiziere, bu gerekçelerle grubun Almanya'daki faaliyetlerinin yasaklandığını ancak bunun İslam inancının gereklerinin yerine getirilmesine yönelik bir kısıtlama olmadığını sözlerine ekledi.

Telif hakkı AFP
Image caption Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, düzenlediği basın toplantısında operasyonla ilgili ayrıntılı bilgi verdi

Almanya İçişleri Bakanı, "Hiç kimse bu örgütün, net bir yapısı, ağı veya karakteri olan herhangi bir Alman kuruluşu gibi olduğunu düşünmesin. Ancak elimizde İslam Devleti ve diğer terör örgütlerine destek vermek amacıyla Ira ve Suriye'ye giden yaklaşık 140 kadar gencin radikalleşmesine katkıda bulunduğu yönünde kanıtlar var" dedi.

Ülkede son 16 yılın en büyük operasyonu

De Maiziere'nin verdiği bilgiye göre, bugünkü karar, Almanya'nın 2001 yılında ağırlıklı olarak Türklerin etkili olduğu Halife Devleti adlı gruba yönelik operasyonun ardından alınan en büyük faaliyet yasaklama girişimini oluşturuyor.

Gerçek Din adlı gruba yönelik operasyonun düzenlendiği eyaletler arasında Kuzey Ren-Westphalia, Hamburg ve Baden-Württemberg yer alıyor.

Alman istihbaratının Mayıs ayında yayımladığı rakamlara göre, 820 cihatçı savaşmak üzere Almanya'da Suriye ve Irak'a gitti. Bu kişilerin yaklaşık üçte biri Almanya'ya geri dönmeyi başarırken, 140'ı ise hayatını kaybetti. Halen Suriye ve Irak'ta bulunan kişi sayısı ise yaklaşık 420.

Gerçek Din grubunun, Gazze doğumlu Filistin asıllı İbrahim Ebu-Nagi tarafından 2005 yılında kurulduğu tahmin ediliyor. Grup, ücretsiz Kuran dağıtarak, özellikle gençler arasında İslam dinini tanıtmayı hedefliyor. Operasyonun ardından grubun internet sitesi erişime kapatıldı.

İlgili Konular