AB yetkilisinden '15 Temmuz'da Gülen rolü kanıtları artıyor' açıklaması

Fethullah Gülen oturuyor Telif hakkı Getty Images
Image caption Timmermans, Hollanda gazetesine "kanıtların" Amerikalılardan geldiğini de söyledi

Avrupa Birliği'nin (AB) yürütme organı olan Avrupa Komisyonu'nun başkan yardımcısı Frans Timmermans, Gülen hareketinin 15 Temmuz'daki darbe girişiminde rol oynadığına ilişkin kanıtların arttığını söyledi.

Belçika'da yayımlanan haftalık Knack gazetesine konuşan Hollandalı politikacı, "ABD kaynakları tarafından yapılan araştırmalarda, Gülen hareketinin darbe girişiminde rolü bulunduğuna ilişkin kanıtlar elde edildi" dedi.

Frans Timmermans, bu kanıtların neler olduğunu ise açıklamadı.

Erdoğan: '15 Temmuz'u lanetlemeyenler darbe girişiminin parçasıdır'

Gülen: Başkanlığı kabul etsek şimdi hükümetle aramız iyi olurdu

Eski ABD Büyükelçisi Jeffrey: Trump, Gülen konusunda daha istekli olabilir

Freedom House: Türkiye'de internet özgür değil

Timmermans açıklamasında, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Gülen grubunun darbe girişimindeki rolüne ilişkin açıklamalarının 'saçmalık olmadığı" artık ortada" ifadesini de kullandı.

Darbe girişimi sonrası Türkiye'nin diğer ülkelerden daha fazla destek görmesi gerektiğini düşünen Timmermans, "Daha cömert bir destek sağlayabilirdik" dedi.

Timmermans, darbe girişimi sonrası Türkiye'de yaşanan gelişmelerden endişe duyduğunu da vurguladı.

Telif hakkı KNACK
Image caption Gülen darbe girişiminde hareketin rolu bulunduğu iddiası için, "Bu bir senaryo, içinde kendi insanları da var" demişti.

Reuters haber ajansı geçtiğimiz günlerde derlediği bir haberde, 15 Temmuz'dan bu yana Türkiye'de 110 bine yakın, hakim, savcı, öğretmen, polis ve sivil görevlinin görevden uzaklaştırıldığını duyurmuştu.