'Faslılara hakaretle' suçlanan Wilders için para cezası istendi

Geert Wilders Telif hakkı AFP

Hollanda'da, aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders'in ülkedeki Faslı nüfusunun azalması gerektiği yönündeki sözlerinden dolayı "ayrımcılık, kin ve nefreti körükleme" suçlamasıyla yargılandığı davada 5 bin euro para cezasına çarptırılması istendi.

Güvenlik gerekçesiyle Amsterdam Schipol Havalimanı'ndaki yargı kompleksinde gerçekleştirilen duruşmada Wilders hakkındaki iddianame okundu.

Savcı iddianamesinde, Wilders'in "Hollanda'da daha az Faslı" söylemiyle kasıtlı olarak bir ırka hakaret ettiğini vurguladı. Aşırı sağcı lidere 5 bin euro para cezası verilmesini istedi.

Hollanda'da ayrımcılık suçu için, 2 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.

İddianamenin açıklanmasının PVV milletvekilleri, Wilders'in ağzına çarpı atılmış şekilde gösteren bir fotoğrafın bulunduğu bir pankart açtılar ve düşünce özgürlüğünün cezalandırıldığını öne sürdüler.

Siyasetçilerin söylemlerine dikkat etmesi gerektiği belirtilen iddianamede, Wilders'in yaptığı açıklamalardan sonra sınırı aştığını fark ettiği belirtildi.

Savcı, ayrımcılığın Hollanda yasalarına göre suç olduğunu anımsatarak, aşırı sağcı liderin kasıtlı olarak bir ırkı hedef aldığını ve hakaret ettiğini kaydetti.

Gereksiz yere bir grup insanın sadece etnik kimliği yüzünden suçlandığı belirtilen savcılık iddianamesinde, Wilders'in konuşmasının ortak yaşam kültürüne zarar verdiği ifade edildi.

Wilders: Suçlamalar delilik

Savcı Bos, ayrımcılık suçunun, düşünce özgürlüğünden önce geldiğine dikkati çekti.

Duruşmaya katılmayan Wilders, Twitter üzerinden savcının suçlamalarını "delilik" diye değerlendirdi ve mahkemenin kararını önemsemediğini bildirdi.

Mahkeme, Wilders hakkındaki kararını 9 Aralık'ta açıklayacak.

Aşırı sağcı lider, 12 mart 2014'teki seçim kampanyası sırasında Lahey'de, "Az sorunlu bir şehir ve mümkünse daha az Faslı" açıklamasında bulunmuştu.

Bir hafta sonra, seçim gecesi salon dolusu PVV seçmenine, Hollanda'da daha az mı, daha çok mu Faslı isterseniz" diye soran Wilders, "Az, az, az" tezahüratı ile karşılanmıştı.

Wilders bunun üzerine, "O zaman bunu ayarlayalım" demişti.

İlgili Konular