Trump, seçim zaferini Nazi selamıyla kutlayan grubu kınadı

Telif hakkı Reuters

ABD'de 8 Kasım'daki başkanlık seçimini kazanan Cumhruiyetçi Donald Trump, seçim zaferini Nazi selamlarıyla kutlayan marjinal aşırı sağcı grubu kınadı.

Trump, önce iptal edip sonra yapmaya karar verdiği New York Times röportajında birçok farklı konuyla ilgili soruları yanıtladı. Beyaz ırkın üstünlüğünü savunan anti-semitik ve neo-Nazi grupların Trump'ın seçim zaferini Nazi selamıyla kutlamasıya ilgili olarak "Onları tanımıyorum ve kınıyorum" dedi.

Neo-Nazileri harekete geçirmek gibi bir niyetinin olmadığını belirten Trump, "Eğer harekete geçerlerse duruma bakarım, nedenlerini araştırırım" diye konuştu.

ABD'deki muhafazakarlığa hakim ana görüşleri reddeden aşırı sağcı grup, Richard Spencer liderliğinde Washington D.C'de bir toplantı yapmıştı. 200 kişinin katıldığı toplantının Youtube'a yüklenen videosunda, katılımcılardan bazılarının Nazi selamı verdikleri görülüyor.

Telif hakkı AP
Image caption Aşırı sağcıların Washington D.C.'deki toplantısında Nazi selamı verildi

Spencer konuşmasında medyaya Nazi terminolojisini kullanarak "Lügenpresse" (Yalancı medya) diyerek sataşmış, Yahudiler için de "Merak ediyorum da bunlar gerçekten insan mı?Yoksa ruhsuz golemler mi" demişti.

Amerika'nın beyazlara ait olduğunu savunan Spencer, beyazları da "Güneşin çocukları" olarak nitelendirmişti. Ardından da Nazi selamı eşliğinde "Yaşasın Trump. Yaşasın halkımız. Yaşasın zafer" diye bağırmıştı.