Hollanda Meclisi'nden burka yasağına onay

Yüzü peçeli bir kadın Telif hakkı AFP
Image caption Yasak önerisinin Hollanda Senatosu tarafından da onaylanması bekleniyor.

Hollanda Temsilciler Meclisi, ülkede kamusal alanda burka ve peçe gibi yüzü tamamen kapatan giysilerin yasaklanmasını öngören yasa tasarısını onayladı.

Senato'nun da onay vermesi halinde, tasarı yasalaşacak. Bu durumda Hollanda'daki resmi kurumlar, okullar, hastaneler ve toplu taşıma araçlarında burka ve peçe, kar maskesi ve kask gibi yüzü tamamen kapatan elbiseler giyilemeyecek, aksesuarlar da kullanılamayacak.

Yasak kararına uymayanlar ise 405 euro para cezasına çarptırılacak.

Tasarıya Temsilciler Meclisi'nde destek veren partiler 75 kişilik senatoda 54 sandalyeye sahip. Bu nedenle burka ve peçe yasağının Senato tarafından da onaylanması bekleniyor.

Hollanda Temsilciler Meclisi'ndeki oturumu izlemek için parlamento binasına gelen "Peçemden uzak dur" adlı gruba üye bir grup peçeli ve çarşaflı kadına güvenlik görevlileri önce izin vermedi. Ancak yapılan itiraz üzerine, henüz yasak kararı resmileşmediği için kadınlar oturumu izleyici locasından izledi.

İktidar ortağı partilerin yanı sıra, muhalefetin büyük bölümü de burka ve peçe yasağı önerisine destek verdi.

Aşırı sağcı parlamenter Joram van Klaveren, misafir locasındaki peçeli kadınları işaret ederek, "Bu deliliğe son verdiğimize seviniyorum. Yüzün tamamen kapatılması anlaşılır değil" dedi. Van Klaver, meclise peçe ile gelinmesini saygısızlık olarak değerlendirdi.

'Kadın haklarına müdahale'

Türkiye kökenli tarikat ve cemaatlerin finans kaynaklarının araştırılması önerisine karşı çıktığı gerekçesiyle İşçi Partisi'nden ihraç edilen Türkiye kökenli milletvekili Tunahan Kuzu ise yasak kararına karşı çıktı.

"Peçemden uzak dur" adlı grubun bildirisini okuyan Tunahan Kuzu, böyle bir yasağın inanç özgürlüğüne aykırı olduğunu söyledi ve yasağı, "kadın haklarına karşı haksız bir müdahale" olarak nitelendirdi.

Telif hakkı Getty Images

Yeşil Sol Parti (GL) ile Demokratlar 66 (D66) ise yasağı gereksiz buluyor. GL Milletvekili Linda Voortman, burka ve peçe yasağının kadınları kısıtlayacağını belirtti.

İktidar ortağı Liberal Sağ Parti'nin (VVD) milletvekillerinden Malik Azmani ise peçenin savunulmasını eleştirerek, "Karşıda oturanlar kadın mı erkek mi bilmiyorum" dedi.

Senato'nun da onayı halinde birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi Hollanda'da da, kamusal alanda yüzü tamamen kapatan giysi ve aksesuarlar, kamusal alanda resmen yasaklanacak.

Avrupa'daki diğer uygulamalar

Avrupa'da burka ve peçe yasağı konusundaki son durum şöyle:

  • Danimarka: Kamusal alanda burka ve peçe kullanımına ilişkin resmi bir yasak yok. Ancak 2010 yılından bu yana okullar ve resmi daireler kılık kıyafet konusunda kendi yönetmeliğini uyguluyor. Kadınlara burka ve peçe giymeleri konusunda baskı yapmak ise suç. Hükümetin hazırladığı yasa ile, kadınları kendi istekleri dışında bu tür giysileri giymeye zorlamak yasaklandı.
  • Almanya: Başbakan Angela Merkel'in partisi CDU, kamusal alanda burka yasağı istiyor. Ancak iktidar ortağı Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) bu konuda çekinceleri var. Tartışma sürüyor.
  • Fransa: 2011 yılında resmi olarak genel burka ve peçe yasağı getiren ilk Avrupa ülkesi. Kamusal alanda yasak olan kıyafetleri giymenin Cezası 150 euro. Bir Müslüman kadın konuyu AİHM'e (Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi) taşımıştı . Ancak mahkeme kadını haksızı buldu. Fransa geçen yaz da 30 sahil kentinde tesettür mayo giymeyi yasakladı.
  • Belçika: Fransa'dan sonra yasak kararı alan ikinci ülke. Kamusal alanda burka giyen veya peçe takanlara para ve 7 gün hapis cezası var.
Telif hakkı Getty Images
Image caption Fransa sahillerindeki tesettür mayo yasağı, Fransa baştan olmak üzere birçok Avrupa ülkesindeki kadın derneklerince eleştirilmişti.
  • İngiltere: Bu konuda herhangi bir yasak yok. Ancak bu yılın başında yapılan bir ankete göre, çoğunluk böyle bir yasağı destekliyor. Muhalefetteki aşırı sağcı parti UKIP de burka ve peçe yasağı uygulanması için mücadele ediyor.
  • İtalya: ülkede 1970'lerden bu yana bazı giysiler konusunda sıkı denetim getiren düzenlemeler vardı. Geçen yıl da hükümet binaları ve hastanelerde burka ve peçe resmen yasaklandı.
  • İspanya; 2010 yılından bu yana Barcelona dahil bazı kentlerde burka ve peçe yasağı kısmen uygulanıyor. Ancak İspanya Yüksek Mahkemesi, bu yasağın inanç özgürlüğüne aykırı olduğunu açıkladı.
  • İsviçre: Geçen Temmuz ayında güneydeki Ticino kantonunda yüzde 65'lik bir çoğunluğun oyuyla burka ve peçe yasaklandı. Yasağı ihlal etmenin cezası 9 bin 200 euro.
  • Bulgaristan: Geçen Eylül ayında parlamento kararı ile kamusal alanda burka ve peçe yasaklandı. Yasaya uymayanlara 700 euro para cezası veriliyor.

İlgili haberler