Gizemli göçmen çocuğun annesi büyük tesadüf sonucu bulundu

Polis memuru Maria Volpe ve Oumoh Telif hakkı AFP
Image caption Polis memuru Maria Volpe Oumoh'ya montunu giydiriyor.

Ay başında yanında herhangi bir yakını olmadan İtalya'nın Lampedusa Adası'na ulaşan ve kim olduğu, nereden geldiği belirlenemeyen 4 yaşındaki bir çocuk büyük bir tesadüf sonucu annesinin hayatta olduğunu öğrendi. İtalyan yetkililer, kızı annesine kavuşturmak için çalışmalara başladı.

Kuzey Afrika'dan yola çıkan ve 5 Kasım'da Lampedusa'ya ulaşan teknedeki 15 göçmenden biri olan 4 yaşındaki kız tek başınaydı ve teknedeki diğer göçmenler çocuğu tanımadıklarını söylüyordu.

Korku içinde olduğu anlaşılan çocuk, İtalyan yetkililerin sorularına da cevap vermiyordu.

Günlerce çocuğun yanından ayrılmayan polis memuru Maria Volpe, ancak kıza ismini söyletmeyi başarabilmişti: Oumoh.

Oumoh'un nasıl olup da İtalya'ya tek başına gelebildiği ise hala gizemini koruyor.

Yetkililer, çocuğun anne-babasının yolculuk sırasında hayatlarını kaybetmiş olabileceği üzerinde duruyordu. Ancak Oumoh'un hikayesi günler sonra şans eseri netleşti.

Mülteci kampında tanışıp oynamışlar

Geçen hafta Lampedusa'ya ulaşan başka bir göçmen teknesindekilerle ilgilenen polis memuru Maria Volpe, çocuklardan birine oyalanması için cep telefonunu verdi.

Fildişi Sahili'nden gelen 8 yaşındaki Nassade, telefona bakarken bir anda heyecanlanarak "Bu Oumoh! Bu Oumoh!" diye bağırmaya başladı.

Nassade, Oumoh ile Tunus'taki bir mülteci kampında tanıştıklarını ve oyun oynadıklarını anlattı. Nassade'ın Oumoh'ı tanıdığı anlaşılınca ailesiyle birlikte ifadesine başvuruldu.

Sonunda, Oumoh'un babasının ailesinin çocuğa "kadın sünneti" uygulamak istediği ve annesinin bu yüzden kızını kaçırdığı ortaya çıktı.

Fildişi Sahili'nden kaçan anne-kız Tunus'a kadar ulaştıktan sonra anne bir süreliğine ülkesine dönüp eşyalarını almak istedi ve Oumoh'u bir arkadaşına emanet etti.

Bu sırada İtalya'ya bir teknenin kalkması üzerine de annesinin arkadaşı Oumoh ile birlikte tekneye bindi. Ancak yolculuk sonrasında İtalya'ya ulaştıklarında annesinin arkadaşı Oumoh'a sahip çıkmadı.

Nassade ve annesinin verdiği bilgiler sayesinde Oumoh'un annesine ulaşmayı başaran İtalyan yetkililer şimdi Tunuslu yetkililerle de işbirliği yaparak anne-kızı kavuşturmak için çalışıyor.

Annenin, aile birleşimi vizesiyle yasal yollarla İtalya'ya getirilebileceği belirtiliyor.

İlgili Konular

İlgili haberler