Erdoğan: Fırat Kalkanı operasyonunun hedefi bir ülke ya da kişi değil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Telif hakkı AP
Image caption Erdoğan, "Devlet terörü estiren zalim Esed'in hükümdarlığına son vermek için biz oraya girdik, başka bir şey için değil" demişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Suriye'de düzenlediği Fırat Kalkanı Harekâtının hedefinin bir ülke veya kişi olmadığını söyledi.

Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda muhtarlara seslenen Erdoğan, "Sözlerimi kimse başka yerlere çekmesin" dedi.

Erdoğan önceki gün yaptığı bir konuşmada "Devlet terörü estiren zalim Esed'in hükümdarlığına son vermek için biz oraya girdik, başka bir şey için değil" diye konuşmuş, bu sözler Rusya'nın tepkisini çekmişti.

Rus basını Erdoğan'ın 'Hedef Esad' sözleri için ne dedi?

Rus RIA haber ajansına konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in danışmanlarından Yuri Uşakov, Erdoğan'ın Putin ile yaptığı telefon görüşmesinde, Suriye lideri Beşar Esad ile ilgili sözlerine açıklık getirdiğini söylemiş ancak açıklamanın ne olduğunun detaylarına girmemişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Suriye'de rejim değişikliği ısrarından kaygı duyduğunu belirtmiş; Kremlin de bu sözlere ilişkin Ankara'dan açıklama istemişti.

Telif hakkı Reuters

Putin ile Erdoğan ise bu hafta içerisinde iki kez telefonda görüşmüşler, Suriye'deki son durum ve Esad yönetiminin Halep'teki kazanımlarının ardından ortaya çıkan yeni tabloyu ele almışlardı.

Lavrov: El Bab saldırısını ne Rusya ne de Suriye düzenledi

Öte yandan, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Suriye'nin kuzeyindeki El Bab bölgesinde Türk askerlerine yönelik hava saldırısını ülkesinin ve Suriye'nin düzenlemediğini söyledi.

Telif hakkı Reuters
Image caption Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov (solda) ve Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

Antalya'da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Lavrov, 3 askerin hayatını kaybettiği, 10 askerin yaralandığı saldırı hakkındaki bir soruyu yanıtladı.

Lavrov yanıtında, saldırıyı ne Rusya Federasyonu'nun ne de Suriye'nin gerçekleştirdiğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı'nın sözlerinin basın toplantısı sırasında "El Bab saldırısını Rusya Federasyonu yapmadı, Suriye yaptı" şeklinde çevrilmesi ise karışıklık yarattı.

Dışişleri Bakanlığı daha sonra BBC Türkçe'ye, çeviride bir yanlışlık yapıldığına yönelik haberleri doğruladı.

İlgili haberler