Twitter'dan bildiren 7 yaşındaki Halepli Bana'dan haber alınamıyor

7 yaşındaki Suriyeli Bana Alabed Telif hakkı Twitter
Image caption Halepli kızın ilk tweeti İngilizce "I need peace" (Barışa ihtiyacım var)" olmuştu

Muhaliflerin kontrolünde ve Suriye ordusunun kuşatması altındaki Halep'ten attığı İngilizce tweetlerle bütün dünyanın ilgisini çeken 7 yaşındaki Bana Alabed'in hesabı haftasonu, hiçbir açıklama yapılmadan silindi. Bana ve annesinin nerede olduğu bilinmiyor.

Suriye Devlet Başkanı Devlet Başkanı Beşar Esad ise iki ay önce Danimarka'da yayın yapan TV 2'ye verdiği mülakatta, Bana'nın tweetleri ile ilgili olarak, "Bu artık bir oyun, bir propaganda oyunu, bir medya oyunu" demişti.

Bana Alabed ise @alabedbana adlı Twitter hesabından aylardır kuşatma altındaki yaşamlarını takipçileri ile paylaşıyordu.

Halepli kızın ilk tweeti İngilizce "I need peace" (Barışa ihtiyacım var)" oldu.

Bu hesaba ait son tweet ise Bana'nın annesi Fatima Alabed'den geldi. Anne, "Eminiz ordu bizi yakalayacak, Bir başka gün görüşeceğiz sevgili dünya" diye yazdı.

Bu tweetin ardından yaklaşık 200 bin takipçisi olan @alabedbana adlı hesap hiçbir açıklama yapılmadan silindi.

Telif hakkı Twitter

'Bana nerede?'

Twitter'ın politikasına göre, bir hesap ancak kullanıcı aktif olmadığında askıya alınabiliyor.

Bu durum sosyal medyada, ailenin Suriye ordusu tarafından yakalandığı ve bu sebeple hesabın silindiği söylentilerini gündeme getirdi.

Hesabın silindiğini farkeden takipçileri ise Pazar günü #WhereIsBana (Bana nerede) hashtag'i açtı ve binlerce kişi Bana'nın nerde olduğunu soran tweetler atmaya başladı.

Bir takipçisi, "7 yaşındaki Suriyeli Bana'nın hesabı hiçbir açıklama yapılmadan silindi" diye tweet attı.

Telif hakkı Twitter

Bir başka takipçi ise Bana'nın 'cennete gitmesini umduğunu' yazdı.

Telif hakkı Twitter

Ünlü İngiliz yazar J.K. Rowling de hashtag ile birlikte Bana'nın birkaç fotoğrafını paylaştı. Rowling aileyle Fatemah'ın Harry Potter serisini bir kopyasını istemesinin ardından iletişim kurmaya başlamıştı.

Rowling, geçtiğimiz Cuma da Bana'nın yardım isteyen bir videosunu paylaşmıştı. Videoda küçük kız "Merhaba arkadaşlar,nasılsınız? Şu an kaçıyorum ve öldürülmekten korkuyorum. Lütfen kurtarın bizi. Teşekkürler" diyordu.

Telif hakkı Twitter

İlgili Konular