Venedik Komisyonu: Türkiye tasfiyeler ile uluslararası hukuku ihlal ediyor

Akademisyenlerden protesto Telif hakkı AFP

Avrupa Konseyi'nin anayasal konulardaki danışma organı olan Avrupa Hukuk Yoluyla Demokrasi Komisyonu, Türkiye'de 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana binlerce öğretmen, polis memuru, asker ve kamu görevlisinin tasfiye edilmesinin "uluslararası hukuku ve Türkiye'nin anayasasını ihlal ettiğini" söyledi.

Cuma günü Avrupa Konseyi'nde biraraya gelen Komisyon'un yaptığı açıklamada, "Hükümetin aldığı önlemler, Türk Anayasası ve uluslararası hukukun izin verdiklerinin çok daha ötesine geçti" ifadesi yer aldı.

Telif hakkı AFP

Türkiye'nin de üye olduğu Komisyon, "Devlet aygıtlarının bu yollarla tasfiye edilmesi, güçlü bir keyfilik görünümü veriyor" açıklamasını yaptı.

Avrupa Yargı Kurulları Ağı'dan HSYK kararı

Bu arada Avrupa Yargı Kurulları Ağı (ENCJ), Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun gözlemci statüsünü askıya aldı.

ENCJ bu kararı, 'HSYK'nın artık hükümetten bağımsız olmaması' gerekçesiyle aldığını belirtti.

Avrupa Parlamentosu (AP), Türkiye ile müzakerelerin geçici olarak askıya alınması çağrısı yapan tavsiye niteliğindeki karar tasarısını geçen ay kabul etmişti.

AP'de Türkiye oylaması

Müzakerelerin dondurulmasını tavsiye eden karar onaylandı

479

Müzakereler dondurulsun

  • 37 Müzakereler dondurulmasın

  • 107 Çekimser

Getty Images

Ankara'dan AP'nin kararına sert tepki

AP Genel Kurul'unda yapılan görüşmelerde, Türkiye'deki olağanüstü hal (OHAL) uygulaması ile demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü konularında geriye gidiş olduğu vurgulanmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AP'nin kararına sert tepki göstererek, "Daha ileri giderseniz, sınır kapıları açılır" diye konuşmuştu.

Telif hakkı Reuters
Image caption Erdoğan, AP'nin kararına ilişkin açıklamasında, "Öyle kurusıkı tehditlerden ne ben anlarım ne bu millet anlar, bunu da bilesiniz" ifadelerini kullanmıştı.

Başbakan Yıldırım da, AP'nin kararının Türkiye için hiçbir önemi olmadığını söylemişti.

İlgili Konular

İlgili haberler