Suriye'de sivillerin Doğu Halep'ten tahliyesi için 'yeni anlaşma'

Telif hakkı Reuters

Suriye'nin ikinci büyük kenti Halep'te muhaliflerin kontrolündeki son bölgede binlerce sivil tahliye planı üzerindeki anlaşmazlıklar nedeniyle zor koşullar altında beklerken, muhaliflerle Şam yönetimi arasında yeni uzlaşma sağlandı.

Suriye resmi haber ajansı Sana, bugün öğleden sonra 25 otobüsün Doğu Halep'e girdiğini duyurdu.

Ajansın haberine göre, Halep'in Selahattin, Meşhed, Zibdiye ve Ansari semtlerindeki sivillerin il kırsalının güneybatısına tahliye edilmeleri için otobüs ve ambulansların Suriye Kızılay Örgütü ve Uluslararası Kızılhaç Örgütünün denetiminde girmeye başladıklarını aktardı.

Yeni tahliye anlaşmasına göre, Doğu Halep'teki muhalif bölgeden 1200 kişinin tahliyesi karşılığında aynı sayıda sivil Fua ve Kefraya'dan çıkarılacak.

Telif hakkı Sana haber ajansi

Suriye'deki iç savaşta hükümetin yanında savaşan Lübnanlı Şii grup Hizbullah'ın El Manar TV'si de Fua ve Kefraya'dan toplam 2500 kişinin tahliye edilebileceğini duyurdu.

Reuters'ın El Manar'daki anlaşma metnine dayandırdığı habere göre, başka böglelerde de tahliyeler karşılıklı olarak sürecek.

Halep tahliyeleri bittikten sonra Fua ve Kefraya'da kalan 1500 kişinin tahliyesi karşılığında hükümet güçlerinin kuşatması altındaki Zebadani kasabasına bağlı Madaya'dan da 1500 sivil tahliye edilecek.

Halep'te binlerce kişi tahliye umuduyla bekliyor

Halep'ten sonra Suriye'yi ne bekliyor?

Halep'te savaşın dönüm noktaları

Telif hakkı Alamy

Halep'te muhaliflerin kontrolündeki bölgede yaşayan sivillerin tahliyesi Cuma günü durdurulurken, Pazar sabahı yeniden anlaşmaya varıldığı yönünde haberler gelmişti.

BBC'ye konuşan Suriye Kızılayı Başkanı Münir Hakimi anlaşmanın yeniden tesis edilmesini beklediklerini kaydedip, "Bu sabah bana gelen haberler 6 saat önce anlaşmaya varıldığı yönünde. Ekibimiz hazır" demişti.

Uluslararası Kızılhaç Örgütü'nün sözcülerinden Elodie Schindler ise son durumla ilgili olarak "Doğu Halep'ten insanları tahliye etmeye hazırız. Umarız Pazar sabahı başlar" açıklamasını yapmıştı.

En az 6 bin kişi kırılgan ateşkes altında Perşembe günü Doğu Halep'ten ayrıldı. Ancak bir gün sonra iki tarafın birbirini anlaşmayı bozmakla suçlamaları eşliğinde tahliyeler durdu.

BBC'ye konuşan Suriye hükümeti kaynakları, silahlı muhalif grupların İdlib'in Fua ve Kefraya köyündeki sivillerin tahliyesine izin vermemeleri nedeniyle Doğu Halep'teki işlemin durdurulduğunu savunmuştu.

BBC'ye telefonla konuşan Halepli öğretmen Abdülkafi Hamdu, küçük kızıyla bölgeden ayrılmayı beklediğini anlatırken, "Hava çok soğuk, Çpcuklar aç ve ağlıyorlar. Çoğu insan bu ateşkesin vahşi bir şekilde sonlanmasından korkuyor. Bir daha buradan çıkmayacaklarından korkuyorlar." dedi.

'Nusra Cephesi üyeleri otobüsleri durdurdu'

Muhalifler ise Suriye ordusunu destekleyen Şii milislerin kendilerine ateş açtığını ve tahliye işleminin bu yüzden durdurulduğunu söylemişti.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de Pazar günü yaptığı açıklamada, El Kaide bağlantılı Nusra Cephesi üyelerinin İdlib'de muhalif kuşatması altındaki Fua ve Kefraya'ye giden otobüsleri durdurduğunu açıklamıştı.

BMGK'da Halep oylaması

Fransa'nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) sunduğu karar tasarısı, tahliyelerin denetimi için Halep'e uluslararası gözlemci gönderilmesini öneriyor.

Tasarıda, bölgeye gönderilecek gözlemcilerin tahliyelerin denetimi dışında sivillerin korunması konusunda da rapor hazırlaması öngörülüyor.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power, karar tasarısına desteklerini açıklarken olası bir Rusya vetosu halinde, tasarının BM Genel Kurulu özel oturumunda görüşülmesi için girişimde bulunacaklarını açıkladı.

İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Matthew Rycroft da sivillerin uluslararası gözlemcilerin denetiminde Doğu Halep'ten çıkarılmasının "yaşanan vahşeti engellemeye" yardımcı olacağını söyledi.

Moskova yönetimi ise tasarıya karşı çıkacağı sinyalini verirken, Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin ise Halep'te gözlemcilerin bölgede görev almasının haftalar süreceğini savundu.

Moskova, Suriye krizinin başladığı 2011'den bu yana altı BM karar tasarısını veto etti.

İlgili Konular