Berlin'deki saldırı: 'Şüpheli Pakistan ya da Afganistan kökenli'

Tırın kenarında görülen, devrilmiş bir Noel ağacı Telif hakkı AP
Image caption Tırın kenarında görülen, devrilmiş bir Noel ağacı

Almanya'nın başkenti Berlin'deki bir Noel pazarına girerek 12 kişinin ölümüne neden olan tırı sürenin Afganistan ya da Pakistan kökenli bir mülteci olduğu belirtildi.

Şüphelinin Almanya'ya geçen Şubat'ta bir mülteci olarak giriş yaptığı kaydedildi.

Tagesspiegel gazetesi şüphelinin küçük suçlar nedeniyle poliste kaydı olduğu ancak bilinen bir 'terör örgütü bağlantısı' olmadığını bildirdi.

Alman siyasetçiler bu aşamada bazıları ağır, 48 kişinin de yaralandığı olayı bir "terör saldırısı" olarak tanımlamaktan kaçınırken, İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere "Terör saldırısına işaret eden birçok şey var" dedi.

Berlin Polisi de, tırın bilerek pazara sürüldüğü yönünde araştırma yaptıklarını açıkladı.

Breitscheidplatz'daki Noel pazarı, Batı Berlin'deki başlıca alışveriş caddesi Kurfuerstendamm yakınlarında.

Çelik direk yüklü tır, pazarın en yoğun olduğu saatlerde kalabalığın içine doğru girdi.

Tırı kalabalığın üzerine doğru süren şüphelinin, olayın ardından yaya olarak kaçmaya çalıştığı bildirildi.

'Görgü tanığının takibi yakalattı'

Berlin Polisi Sözcüsü Winfried Wenzel Die Welt gazetesine yaptığı açıklamada, şüphelinin yakındaki bir parka doğru koştuğunu belirtti.

Bir görgü tanığının şüpheliyi iki kilometre boyunca takip edip polisi aradığı ve zanlının bu şekilde yakalandığı ifade edildi.

Polis ayrıca, tırın yolcu koltuğunda Polonya vatandaşı bir kişinin ölü bulunduğunu doğruladı. Tırın asıl şöförü olduğu düşünülen bu kişinin araçla birlikte kaçırıldığı üzerinde duruluyor.

Başbakan Angela Merkel'in Sözcüsü Steffen Seibert Twitter'da paylaştığı mesajda, Merkel'in Berlin Belediye Başkanı ve İçişleri Bakanı ile temas halinde olduğunu söyledi. Seibert ayrıca "Ölenlerin yasını tutuyoruz ve yaralanan çok sayıda kişinin yardım alabilmesini umuyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Joachim Gauck da yayımladığı yazılı açıklamada, "Berlin ve ülkemiz için korkunç bir akşam" dedi.

Telif hakkı Reuters
Image caption Olayda onlarca kişinin yaralandığı belirtiliyor.
Telif hakkı Sean Gallup
Telif hakkı Reuters
Image caption Tırda Polonya plakası bulunuyor.

DPA Haber Ajansı'na göre, polis Türkiye saatiyle 22:14'te yaşanan olay sırasında Polonya plakası taşıyan tırın pazarda 50 ila 80 metre ilerlediğine inanıyor.

'Kesinlikle kasti bir saldırıydı'

Tırın sahibi Polonyalı taşımacılık şirketi, Polonya vatandaşı olan tır şöförüyle gündüz saatlerinden beri iletişim kuramadığını açıkladı.

Şirketin sahibi Ariel Zurawski AFP Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada "Bu öğleden sonradan beri haber alamadık. Ne olduğunu bilmiyoruz. Benim kuzenim. Küçüklüğünden beri tanıyorum ve kefil olabilirim" dedi.

İngiliz vatandaşı görgü tanığı Mike Fox da Associated Press'e, tırdan üç metreyle kurtulduğunu söyledi ve "Kesinlikle kasti bir saldırıydı" dedi.

Fransa'nın Nice kentinde 14 Temmuz'daki Bastille Günü saldırısında bir tırın kalabalığın üzerine sürülmesi sonucu 86 kişi ölmüştü. Saldırıyı IŞİD üstlenmişti.

İlgili Konular