Almanya'da tır saldırısını IŞİD üstlendi

Saldırıda kullanılan tır Telif hakkı Reuters
Image caption Tırda Polonya plakası bulunuyor.

Pazartesi akşamı Almanya'nın başkenti Berlin'de bir Noel pazarına düzenlenen 12 kişinin öldüğü, en az 49 kişinin yaralandığı tır saldırısını Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü üstlendi.

IŞİD ile ilişkili olan haber ajansında örgütün saldırıyı gerçekleştirdiği açıklandı.

Saldırı ile ilgili olarak gözaltına alınan bir kişi ise delillerin yetersiz olmasından dolayı serbest bırakılmıştı.

Federal Savcı Peter Frank'ın ofisinden yapılan açıklamada, "adli delillerin yetersizliğinden ötürü" zanlının serbest bırakıldığı belirtildi.

Zanlının Pakistan'dan gelen bir göçmen olduğu, sığınma başvurusunda bulunduğu ve kendisine yöneltilen suçlamaları reddettiği aktarılmıştı.

Berlin Emniyet Müdürü Klaus Kand ise zanlı serbest bırakılmadan önce "Esasında bu kişinin tırın şoförü olup olmadığı belirsiz" demişti.

Federal Savcı Peter Frank da sadece tek bir saldırganın olduğundan emin olmadıklarını söylemişti.

Zanlı, Noel pazarından kaçtıktan sonra yaklaşık iki kilometre uzaktaki bir parkta yakalandı. Alman basını, görgü tanıklarının zanlıyı tırın sürücü kabininden atlarken gördüklerini ve ardından polisi aradıklarını duyurdu.

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, gazetecilere yaptığı açıklamada zanlının 31 Aralık 2015 tarihinde Almanya'ya girdiğini, Şubat ayında da Berlin'e geçtiğini kaydetti.

Yetkililer saldırıyı düzenleyenlerin kaçmış olabileceğini aktarıyor.

Merkel: En sert şekilde cezalandırılacak

Almanya Başbakanı Angel Merkel, olayı "terör saldırısı" olarak gördüklerini ve saldırının arkasındakilerin mümkün olan en sert şekilde cezalandırılacağını söyledi.

Merkel zanlının sığınma başvurusu yapmış olan bir göçmen olduğunun kesinleşmesi halinde bunun "özellikle korkunç ve katlanılması zor olacağını" belirtmişti.

Telif hakkı EPA
Image caption Almanya Başbakanı Angela Merkel saldırının arkasındakilerin sert şekilde cezalandırılacağını söyledi

Merkel saldırı düzenlenen Noel pazarını ziyaret edip incelemelerde bulundu.

Saldırıyı şu ana kadar üstlenen olmadı.

Alman Tagesspiegel gazetesi, zanlının küçük suçlar nedeniyle poliste kaydı olduğunu ancak bilinen bir 'terör örgütü bağlantısı olmadığını' kaleme almıştı.

Telif hakkı Reuters
Image caption Olayda onlarca kişinin yaralandığı belirtiliyor.

Polis yetkilileri, tırın asıl sürücüsü olduğuna inanılan Polonyalı kişinin yolcu koltuğunda ölü bulunduğunu açıkladı. Yetkililer, Polonyalı kişiyi vuran silahın henüz bulunamadığını kaydediyor.

Tırın, Polonya merkezli bir şirkete ait olduğu belirtiliyor.

Breitscheidplatz'daki Noel pazarı, Berlin'in batısındaki başlıca alışveriş caddesi Kurfuerstendamm yakınlarında kurulmuştu.

Alman DPA haber ajansına göre polis, Türkiye saatiyle 22:14'te yaşanan olay sırasında Polonya plakası taşıyan tırın pazarda 50 ila 80 metre ilerlediğine inanıyor.

Telif hakkı Sean Gallup

Fransa'nın Nice kentinde 14 Temmuz'daki Bastille Günü'nde benzer şekilde düzenlenen saldırıda bir tırın kalabalığın üzerine sürülmesi sonucu 86 kişi ölmüştü. Saldırgan daha sonra polis tarafından öldürülmüştü.

Saldırıyı IŞİD üstlenmişti.

İlgili Konular

İlgili haberler