Rus Ortodoks Patriği Kirill: Büyükelçi Karlov şehit oldu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Telif hakkı AP

Ankara'da Pazartesi günü uğradığı suikast sonucu yaşamını yitiren Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov için bugün Moskova'da biri resmi, diğeri dini iki tören düzenlendi. Rus Ortodoks Patriği Kirill dini törende Karlov için "şehit" ifadesini kullandı.

Sabah saatlerinde Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlenen ilk törene üst düzey yetkililer ve siyasetçiler katıldı. Taziyeleri, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov kabul etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de törene katılmak üzere Dışişleri Bakanlığı'na geldi. Putin, Karlov'un eşine ve çocuklarına taziyelerini ilettikten sonra törenden ayrıldı.

Telif hakkı AP

Putin, bugün düzenlenmesi planlanan yıllık büyük basın toplantısını cenaze törenine katılmak amacıyla yarına ertelemişti. Rus lider, şahsen tanıdığını söylediği Karlov'a vefatının ardından Kahramanlık Nişanı vermişti.

Karlov için ayrıca Moskova'da altın kubbeli ünlü Kurtarıcı İsa Katedrali'nde Rus Ortodoks Kilisesi'nin lideri tarafından gerçekleştirilen bir de dini tören de düzenlendi.

Törende konuşan Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill törende yaptığı konuşmada, "Karlov, Tanrı'nın krallığına girecek ve hem dualarımız hem şehit olması nedeniyle Tanrı'nın şefkatini alacak" dedi.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı
Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'u katıldığı bir sergi açılışında vurarak öldüren saldırgan Mevlüt Mert Altıntaş

Erdoğan ve Putin 'provokasyon' demişti

Karlov, Pazartesi günü Ankara'da katıldığı bir sergi açılışında o esnada görevli olmayan çevik kuvvet polisi 22 yaşındaki Mevlüt Mert Altıntaş tarafından vurularak öldürülmüştü. Altıntaş, cinayet sırasında "Halep'i unutmayın, Suriye'yi unutmayın" şeklinde sloganları atmıştı.

Hem Putin hem de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, suikastı 'iki ülke ilişkilerini bozmayı hedefleyen bir provokasyon' olarak nitelendirdi. Suikastla ilgili iki ülke ortak bir soruşturma yürütüyor.

Temmuz 2013'te Ankara'ya büyükelçi olarak atanan Karlov, 62 yaşındaydı. Sovyetler Birliği'nde eğitim alan deneyimli diplomat, Türkiye'den önce Güney ve Kuzey Kore'de görev yapmıştı.

İlgili Konular

İlgili haberler