Libya uçağını kaçıran hava korsanları teslim oldu

malta ucak Telif hakkı AP
Image caption Hava korsanı bir ara uçaktan çıkarak Libya'nın Kaddafi döneminde kullandığına benzeyen yeşil bir bayrak salladı.

Libya devletine ait Afrikiye Havayolları'nın iç hat seferini gerçekleştiren A320 tipi yolcu uçağı kaçırıldı ve Malta'ya götürüldü. Malta Havaalanı'nda birkaç saatlik beklemenin ardından korsanlar hava önce yolcuları tahliye etti, daha sonra da teslim oldu.

Sabah saatlerinde Libya'nın Sabha kentinden başkent Trablus'a gitmesi planlanan ve içinde 118 yolcu bulunan uçak, kalkıştan kısa bir süre sonra kaçırıldı. Korsanlar, uçağı Malta'ya yönlendirdi.

Hava korsanları, ellerindeki el bombasını kullanarak uçağı havaya uçurma tehdidinde bulundu. Malta hükümeti, havaalanında güvenlik önlemleri alırken, iniş yapması beklenen uçaklar da başka yerlere yönlendirildi.

Yapılan görüşmelerin ardından korsanlar, en başta çocuk ve kadınlar olmak üzere bazı yolcuların uçaktan inmesine izin verdi. Korsanlar, daha sonra tüm yolcuları tahliye etti ve teslim oldu.

Malta Başbakanı Joseph Muscat Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, korsanların üstlerinin arandığını ve gözaltına alındıklarını söyledi.

Korsanların amaçlarının tam olarak ne olduğu bilinmiyor.

Telif hakkı AFP

'Korsanlar Kaddafi yanlısı parti kurmak istiyor'

Ancak Libya'nın uluslararası alanda tanınan Ulusal Anlaşma Hükümeti'nin Dışişleri Bakanı Tahir Siyala, hava korsanlarının ülkenin devrik lideri Muammer Kaddafi'nin destekçileri olduğu ve Malta'dan siyasi sığınma talep ettiklerini söyledi.

AFP'nin haberine göre, Siyala, korsanların Kaddafi yanlısı bir parti kurmak istediklerini de sözlerine ekledi.

Libya'da yayın yapan Channel TV'yi arayan ve adının Musa Şaha olduğunu söyleyip hava korsanı olduğunu iddia eden bir kişi de kendisinin Yeni Fetih hareketinin lideri olduğunu ifade etti.

Fetih, Kaddafi'nin 1969 yılında darbey yaparak yönetime ele geçirdiği Eylül ayına verdiği isim ve iktidarının sembolü bir kelime olarak biliniyor.

Reuters haber ajansına göre, Libyalı bir milletvekili, yolculardan biriyle görüştüğünü ve hava korsanlarının uçaktaki yolculara Kaddafi yanlısı bir parti kurmak istediklerini söylediklerini açıkladı.

İlgili Konular