Karadeniz'e Rus askeri uçağı düştü, 92 kişi yaşamını yitirdi

EKIP Telif hakkı Reuters
Image caption Kurtarma ekipleri, uçağın enkazını Karadeniz'den çıkartmak için çalışmalar yürütüyor.

Rusya Savunma Bakanlığı, aralarında dünyaca ünlü Kızıl Ordu Korosu'nun üyelerinin de bulunduğu 92 kişi taşıyan askeri bir uçağın Karadeniz'e düştüğünü açıkladı.

TSİ 05.20'de Rusya'nın Soçi kentinden kalkan uçak, 20 dakika sonra radardan kayboldu. Karadeniz'de uçağın enkazının parçaları bulundu.

Bakanlık, uçaktan kurtulan kimsenin olmadığını bildirdi.

Bakanlık'tan yapılan açıklamada ayrıca, Tu-154 tipi uçakta askeri personelin yanı sıra ünlü Kızıl Ordu Korosu'nun üyeleri ve gazetecilerin de bulunduğu belirtildi

Uçak, Suriye'nin Lazkiye kentine gidiyordu. Lazkiye'de büyük bir Rus askeri üssü bulunuyor.

Moskova'dan kalkan uçağın yakıt almak için Soçi kentindeki Adler Havaalanı'na iniş yaptığı açıklandı.

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Rusya Savunma Bakanlığı'na ait Tu-154 tipi uçağın parçaları, Soçi'nin yaklaşık 1,5 kilometre açığında Karadeniz'de 50-70 metre derinlikte tespit edildi" denildi.

Yerel kurtarma ekipleri Interfax ajansına, uçaktan sağ kurtulan kimseyi bulamadıklarını söyledi.


Telif hakkı Getty Images

Aleksandrov (Kızıl Ordu) Korosu nedir?

  • Türkiye'de Kızıl Ordu Korosu adıyla bilinen, resmi adı ise Aleksandrov Topluluğu olan bu grup, Rus ordusunun da resmi korosu
  • 1928 yılında Sovyetler Birliği döneminde kuruldu
  • Grubun içinde bir orkestra ile dansçılar da bulunuyor
  • Adını, Sovyetler Birliği'nin milli marşının müziğini besteleyen Aleksander Vasilyeviç Aleksandrov'dan alıyor

Rusya'nın basınında yer alan haberlere göre, uçağın yolculularının büyük bir kısmını koro üyeleri oluşturuyordu. Uçakta ayrıca dokuz gazeteci ve sekiz kişilik mürettebat da yer alıyordu.

Basında yer alan haberlerde, uçuş koşullarının oldukça elverişli olduğu bildirildi. Havacılıkta geçerli güvenlik düzenlemelerinin ihlalinin söz konusu olup olmadığının anlaşılması amacıyla olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Savunma Bakanlığı Sözcüsü Igor Konaşenkov, uçaktaki heyetin Suriye'de bulunan Rus askerlerine yılbaşı konseri vermeye gittiklerini söyledi. Konserin, Suriye'nin Lazkiye kenti yakınlarında bulunan Rus Hmeimim hava üssünde olması planlanıyordu.

Rusya, iç savaşta Suriye ordusuna askeri destek veriyor.


Telif hakkı AFP

Tupolev-154: Rus filosunun belkemiği

  • Çok uzun yıllardır Sovyet ve Rus havayollarında en çok kullanılan uçak oldu
  • Üç motoru var, dar gövdeli ve orta menzile sahip
  • 1960'lı yılların ortasında tasarlandı, 1972 yılında kullanımına başlandı ve yeni motor ve donanımlarla 1986 yılında modernize edildi
  • Can kayıplarının görüldüğü 39 kaza yaptı. Ancak bu kazaların çok azı teknik sorunlardan kaynaklandı. Kazaların önemli bir kısmının nedeni hava koşulları ve hava trafik kontrol kulesinin yaptığı hatalar. Birkaç tanesi Lübnan, Gürcistan ve Afganistan'daki çatışmalarda düştü.
  • 2000'li yıllarla birlikte emekliye ayrılmaya başlandı. Rus havayolu şirketi Aeroflot, 2010 yılında filosundan bu uçakları çıkardı. Dünyada şu anda kullanımda olan yaklaşık 50 adet var.

Nisan 2010'da Rusya'nın batısındaki Smolenks kentinde Tu-154 tipi bir uçak düşmüş ve aralarında Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski'nin de olduğu 96 yolcu yaşamını yitirmişti.

Sibirya Havayolları'na ait bir başka Tu-154 tipi uçak da Ekim 2001'de Karadeniz üzerinde vurularak düşürülmüştü. Uçakta bulunan 78 kişi hayatını kaybetmişti.

İsrail'in başkenti Tel Aviv'den Rusya'nın Novosibirsk kentine gitmekte olan uçağın yolcularının önemli bir kısmını İsrailliler oluşturuyordu.

Ukrayna ordusu ilk etapta olayla hiçbir ilgisi olmadığını açıklamış ancak daha sonra yetkililer, uçağın bir tatbikat sırasında kazara vurulmuş olabileceğini söylemişti.

İlgili Konular