Obama Trump'a karşı şansını değerlendirdi: Yarışabilseydim kazanabilirdim

Obama Telif hakkı Reuters

20 Ocak'ta görev süresi dolacak olan ABD Başkanı Barack Obama, 8 Kasım'daki başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti'nin adayı Donald Trump'la yarışanın kendisi olması halinde kazanabileceğini söyledi.

Barack Obama, CNN televizyonunda eski başdanışmanı David Axelrod'un sunduğu "Axe Files" adlı programa verdiği röportajda kendi başkanlık sürecini ve halefi Trump'a karşı sandık şansını değerlendirdi.

Obama, Trump'ın kazandığı 8 Kasım seçimleri için "Bu yıl yarışabilsem seçimleri kazanabilirdim" dedi.

Trump'tan yanıt gecikmedi

Trump ise Twitter üzerinden hemen Obama'ya yanıt verdi, "Başkan Obama bana karşı kazanabileceği düşünüyormuş. Böyle söylemesinde sakınca yok ama ben de hiçbir şekilde diyorum. IŞİD, ObamaCare... vs" tweetini attı.

Telif hakkı TWITTER/REALDONALTRUMP

Amerikan halkının Trump'ı seçmiş olmalarına rağmen hala kendisinin 'yenilikçi politikaları'na destek verdiğini savunan Obama ise "Ben bu vizyondan emimin, eğer yeniden yarışabilsem ve bu vizyonu anlatabilseydim Amerikan halkının çoğunluğunu bu vizyonun arkasında harekete geçirebilirdim" dedi.

Demokrat aday Hillary Clinton'un seçimi Trump'a kaybetmesi konusunda da ABD Başkanı, "Kaybetmek hiçbir zaman eğlenceli olmaz" yorumunu yaptı.

'Clinton çoğunluğun sesini duyamadı'

Clinton'ın seçimleri kaybetme nedenleri konusunda da görüşlerini dile getiren ABD Başkanı, eski dışişleri bakanının 'halkın çoğunluğunun sesini duyamadığını, özellikle ekonomik beklentiler konusunda Demokrat adayın performansının düşük kaldığı' değerlendirmesini yaptı.

Demokrat başkan, "Görevdeyken rağbet göreni değil de doğru olduğu düşündüğüm şeyleri yapmaya çalıştığım için gayet gurruluyum. İnsanlara sürekli olarak, siyasette kaybetmenin kamuoyundaki aşağılanma hissini gözardı etmemelerini söylüyorum" diye devam etti.

Genç kuşağın 'daha zeki, hoşgörülü ve yaratıcı' olduğunu ifade eden Obama, "Halkın çoğunluğu farklılıkları ve hoşgörüyü kucaklayan tek bir Amerika'yı istiyor" dedi.