Japonya Başbakanı Şinzo Abe'den Pearl Harbor'a tarihi ziyaret

Japonya Başbakanı Şinzo Abe Telif hakkı Reuters
Image caption Japonya Başbakanı, Pearl Harbour saldırısında hayatını kaybedenler için dua edecek ve üzüntülerini dile getirecek

Japonya Başbakanı Şinzo Abe tarihi bir ziyaret için ABD'nin Hawaii eyaletine gitti.

Gezisine eyaletteki bazı anıtları ziyaret edip saygı duruşunda bulunarak başlayan Abe bugün, ülkesinin 2. Dünya Savaşı sırasında 7 Aralık 1941'de saldırı düzenlediği Pearl Harbor'ı ziyaret edecek ikinci Japonya Başbakanı olacak.

ABD, yaklaşık 2400 askerinin öldüğü Japonya'nın Pearl Harbor saldırısı sonrası savaşa girmişti.

Şinzo Abe ise saldırıda hayatını kaybeden Amerikan askerleri anısına inşa edilen Pearl Harbor'daki Arizona Anıtı'nı ABD Başkanı Barack Obama ile birlikte ziyaret edecek.

Abe ziyareti sırasında Pearl Harbor saldırısı için özür dilemeyecek.

Japonya Başbakanı, Amerikan deniz üssüne düzenlenen saldırıda hayatını kaybedenler için dua edecek ve üzüntülerini dile getirecek.

Telif hakkı Getty

Obama da Hiroşima'ya gitmişti

ABD Başkanı Barack Obama da bu yıl, ülkesinin 2. Dünya Savaşı sırasında 1945'te ilk atom bombasını attığı Japonya'nın Hiroşima kentini ziyaret etmişti.

Görevdeyken Hiroşima'yı ziyaret eden ilk ABD Başkanı olan Obama da kullanılan atom bombası için özür dilememiş, 'hayatını kaybedenleri onurlandırmak' için kente gittiğini söylemişti.

Telif hakkı AP

ABD'nin Hiroşima'ya düzenlediği saldırıda yaklaşık 150 bin kişi ölmüş, ikinci atom bombasının Nagazaki'ye atılmasının ardından Japonya teslim olarak İkinci Dünya Savaşı'nda yenilgiyi kabul etmişti.