Kayseri saldırısı: Bilgi sızdırdıkları iddiasıyla sorgulanan 5 asker tutuklandı

Kayseri saldırısı Telif hakkı Getty Images
Image caption 17 Aralık 2016 günü çarşı iznine çıkan askerleri hedef alan bombalı saldırıda 14 asker hayatını kaybetmişti.

Kayseri'de askerleri taşıyan halk otobüsüne bombalı araçla düzenlenen ve 14 askerin hayatını kaybettiği saldırıya yönelik soruşturma kapsamında, mahkemeye sevk edilen 22 zanlı arasında bulunan 5 asker tutuklandı.

Çarşı iznine çıkan askerleri hedef alan ve bombalı bir araçla düzenlenen saldırı sonrası başlatılan soruşturmada toplam 29 kişi gözaltına alınmıştı.

Savcılık işlemlerinin ardından nöbetçi mahkemeye çıkarılan 22 zanlıdan, 1. Komando Tugay Komutanlığı'nda askerliklerini yapan er ve erbaşlar Abdurrahman Ç, Semih A, Bilal U, Bedri Ö. ve Ahmet A. mahkemece tutuklandı.

Anadolu Ajansı, tutuklanan 5 askerin, halk otobüsleriyle kent merkezine taşınması uygulamasıyla ilgili bilgi sızdırmış olabilecekleri değerlendirildiği için sorgulandıklarını duyurmuştu.

17 Aralık günü meydana gelen saldırıyı Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK) örgütü üstlenmişti.

Hükümet, TAK'ın ayrı bir örgüt olmadığını, Türkiye tarafından 'terör örgütü' olarak kabul edilen PKK'nın bir uzantısı olduğunu ifade ediyor.