Türk kargo uçağı 'mürettebat hatası nedeniyle düşmüş olabilir'

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı
Görgü tanıkları anlattı: Sabah büyük bir gürültü duyduk. Civardaki binalar sallandı.

Kırgızistan Başbakan Yardımcısı Muhammetkali Abulgaziev, Manas Havalimanı'na inişi sırasında bir yerleşim biriminin üzerine düşen Türk kargo uçağının, büyük olasılıkla "mürettebat hatası" nedeniyle düştüğünü açıkladı.

İstanbul merkezli ACT Havayolları'na ait bir kargo uçağı, TSİ 04.20'de Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te bulunan Manas Havalimanı'na inişi sırasında düşmüştü.

Kırgız yetkililer, kazada, ikisi pilot dört mürettebatla birlikte toplamda en az 37 kişi yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Yetkililer, kaza sırasında dondurucu sis nedeniyle görüşün oldukça kötü olduğunu ancak kazanın kesin nedenini açıklamak için erken olduğunu ifade ediyor.

Ulaştırma Bakanlığı, B744 model kargo uçağında hayatını kaybeden dört kişilik mürettebatın Türk vatandaşı olduğunu bildirdi.

Açıklamada, kazanın incelenmesine ilişkin her türlü desteğin verileceği ifade edilerek, "Bu kapsamda Bakanlığımıza bağlı Kaza Araştırma ve İnceleme Kurulu'ndan iki uzman konuyla ilgili Kırgızistan'a gitmek üzere görevlendirilmiştir" denildi.

Gece, kazadan önce, havalimanına 11 uçağın iniş yaptığını belirten Abulgaziev, "Şu an hatanın kimde olduğunu söylemek için erken ancak uzmanlar kazanın büyük olasılıkla mürettebat hatasından kaynakladığını düşünüyor" dedi.

Başbakan Yardımcısı Abulgaziev havalimanının şu an sorunsuz çalıştığını da belirtti.

Telif hakkı Reuters

THY: Uçağın bizimle bir ilgisi yok

TK6491 sefer sayılı kargo uçağı Hong Kong'dan kalkış yapmıştı. Uçağın Bişkek'te durakladıktan sonra nihai varış noktası İstanbul'a hareket etmesi planlanıyordu.

Türk Hava Yolları (THY), uçağın ya da mürettebatın THY ile herhangi bir bağlantısı olmadığını açıkladı. BBC Türkçe'ye konuşan THY Basın Müşaviri Yahya Üstün, uçağın THY'ye ait kargoyu taşıdığını söyledi.

THY ayrıca, hayatını kaybedenler için bir başsağlığı yayımladı.

Kırgız hükümetinden yapılan açıklamada, uçağın Manas Havaalanı yakınlarında bulunan popüler tatil belgesi Dacha-Suu'ya düştüğü belirtildi. Kaza sonucu en az 15 bina hasar görürken, yaşamını yitirenlerin arasında çocukların da olduğu bildirildi.

Telif hakkı Twitter

Uçak İstanbul merkezli ACT Havayolları'na ait

İstanbul merkezli 2004 yılında kurulan ACT Havayolları "myCargo" markasıyla kargo taşımacılığı yapıyor. Şirketin internet sitesinde yer alan bilgiye göre, hisselerinin yüzde 50,9'u Türk işadamı Dağlar Çizmeci'nin, yüzde 49'u da Çinli HNA Group'un elinde bulunuyor.

Düşen uçağın 14 yıldır kullanımda olduğu sanılıyor.

Telif hakkı Reuters

Ölü sayısı artabilir

Kırgızistan Acil Kurtarma Birimi'nin Sözcüsü Muhammed Svarov, AFP ajansına yaptığı açıklamada, ölü sayısının "çok daha yüksek olabileceği" ve sağ kurtulanları bulmak için büyük bir çalışmanın yürütüldüğünü söyledi.

Kırgızistan Devlet Başkanı Almazbek Atambayev, kazada yaşamını yitirenler için başsağlığı mesajı yayımladı ve kurbanların ailelerine mali yardım yapılacağını duyurdu.

Kırgizistan'ın ana uluslararası havaalanı olan Manas Havaalanı, kazanın ardından uçuşlara kapatıldı.

2008 yılında Manas'tan kalkan ve İran'a gitmekte olan bir yolcu uçağı kalkıştan kısa bir süre sonra düşmüş ve kazada en az 68 kişi yaşamını yitirmişti.