Çığ altında kalan otelde 4'ü çocuk 10 kişi sağ bulundu

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı
İtalya’da çığ altında kalan otelde sağ bulunan 8 kişi ekipler tarafından çıkarılıyor.

İtalya'nın orta kesimlerindeki Abruzzo bölgesinde 2 gün önce çığ altında kalan Rigopiano Otel'de hayatlarından endişe edilen kişilerden 10'u sağ olarak bulundu. 4'ü çocuk olmak üzere 5 kişi enkazdan sağ çıkarılırken, halen hayatta oldukları tespit edilen 5 kişi ile de iletişim kurulduğu belirtildi.

Yaklaşık 20 kişi ise hala kayıp.

Geçen Çarşamba günü meydana gelen depremlerin ardından çığ düşmesi sonucu karlar altında kalan otelde 4'ü çocuk olmak üzere 24 müşterinin bulunduğu, personel ve günübirlik olarak gelenlerle birlikte 30-35 kişinin olay anında otelde olduğu tahmin ediliyordu.

İlk aşamada, çığ düşmesi sırasında otelin dışında bulunan ve bir otomobile sığınan 2 kişi sağ olarak bulunmuştu. 4 kişininse hayatını kaybettiği belirlenmişti.

Telif hakkı AFP

Çığ felaketinin üzerinden yaklaşık 42 saat geçtikten sonra, umutlar tükenmek üzereyken arama-kurtarma ekiplerinin enkaz altında kalan bir grupla iletişim kurduğu haberleri geldi. Bugün öğlen saatlerinde bir çocuk ve bir kadın enkaz altından çıkarılarak hastaneye kaldırıldı.

İtalya'da sevinçle karşılanan bu haberden birkaç saat sonra da akşama doğru 3 çocuğun daha enkazdan sağ olarak çıkarıldığı haberi geldi.

İtalya'da otele çığ düştü: 4 ölü

Sivil Savunma Şefi Fabrizio Curcio, enkazdan çıkarılan bu 5 kişinin yanı sıra halen enkaz altında olan 5 kişiyle daha iletişim kurulduğunu belirtti.

Yaklaşık 42 saat sonra enkaz altından çıkarılan ilk iki kişinin, çığ düşmesi sırasında otelin dışında olduğu için kurtulan Giampiero Parete'nin karısı ve oğlu olduğu öğrenildi. Parete ailesinin enkaz altındaki son üyesi olan kızları Ludovica'nın da akşamüstü kurtarılan 3 çocuktan biri olduğu belirtildi.

Otomobilinden karısı için bir ilaç almak üzere otelin dışına çıkan ve bu sayede enkaz altında kalmaktan kurtulan Giampiero Parete, otelin çığ altında kaldığını bir arkadaşına haber vererek alarm verilmesini sağlamıştı.

Telif hakkı Getty Images

'Daha önce hiç böyle bir şey görmemiştim'

Arama çalışmalarına dün gece boyunca devam eden görevliler, çığın etkisiyle yerinden 10 metre kadar oynayan otelin zemin katlarına ulaşabilmek için enkaz ve kar tabakasını 4-5 metre kazmak zorunda kaldıklarını anlattı.

Kurtarma görevlisi Cristian Labanti Ansa ajansına yaptığı açıklamada "Delikler kazarak içeri girmeye çalışıyoruz ancak kar ve enkazdan oluşmuş bir duvarla karşılaştık. Daha önce hiç böyle bir şey görmemiştim" dedi.

Telif hakkı Reuters

Öte yandan İtalya'da Rigopiano Otel'in dağın eteklerindeki konumu, yasal izinlere sahip olup olmadığı, kar küremek için gerekli teçhizata sahip olmaması üzerine tartışmalar yaşanıyor.

Müşterilerin önceki günkü depremler üzerine otelden ayrılmak istedikleri ancak karın yolları kapaması nedeniyle mahsur kaldıkları ortaya çıkmıştı.

Çarşamba günü yerel saatle 10.25-14.33 arasında yaşanan 4 büyük deprem sonrası, müşterilerin otelden ayrılmasını sağlamak için saat 15.00'te gelmesi gereken kar temizleme aracının gecikmesi nedeniyle felaketin yaşandığına dikkat çekiliyor.

17.40'ta ilk ihbarı alan yardım ekiplerinin ancak ertesi gün sabaha karşı otele ulaşması da eleştiriliyor.

Savcılık, çığ felaketiyle ilgili olarak "kasıtsız adam öldürme" suçlamasıyla soruşturma başlattı.

Uzmanlar ise 50 yıldır bölgeye böyle kar yağmadığını söylüyor ve "Bu hava koşullarında o otelin kapalı olması gerekirdi" diyor.