Suriye İnsan Hakları Gözlemevi: El Bab tamamen kuşatıldı

2 Şubat'ta çekilen bu fotoğrafta El Bab kasabasından dumanların yükseldiği gözüküyor Telif hakkı Reuters
Image caption 2 Şubat'ta çekilen bu fotoğrafta El Bab kasabasından dumanların yükseldiği gözüküyor

Muhaliflere yakın Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün elindeki El Bab kasabasının tamamen kuşatıldığını açıkladı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, ülkenin kuzeyinde ilerleyen rejim güçlerinin, dün gele geçirdikleri Uvayşiyah köyünün kuzeyindeki bir tepeyi de bugün IŞİD'in elinden aldıklarını duyurdu.

Gözlemevi'ne göre Suriye ordusu böylece El Bab ve çevresindeki kasabaların Rakka'yla olan tek bağlantı yolunu ele geçirmiş oldu. Böylece El Bab kuzeyde Türk ordusu ve desteklediği muhalifler, güneyde ise Suriye ordusu tarafından kuşatılmış oldu.

Suriye hükümetine bağlı güçlerin, beş yıldır devam eden iç savaşta stratejik önem kazanan kasabayı ele geçirmeyi hedefleyip hedeflemediği henüz bilinmiyor.

Fakat hükümet yanlısı El Masdar indernet haber sitesine konuşan bir askeri kaynak, Suriye askerlerinin El Bab'ın hemen dışındaki Tadif kasabasına "taş atımı mesafesinde" olduklarını söyledi.

Rakka ile bağlantısı kesilen bölgenin içinde El Bab'ın yanı sıra kuzeyde Kabasin, güneyde Tadif ve doğuda Bizâh kasabaları da bulunuyor.

Türk ordusu ve desteklediği muhalifler El Bab ve Kabasin kentlerinin hemen dışına kadar gelmişti.

El Bab'ın doğusundaki Bizâh kasabasının ise bir kısmı IŞİD'den alınmış durumda. Suriye Gözlemevi Türk askerleri ve müttefiklerinin bu kasaba çevresinde IŞİD militanları ile kıran kırana çatışmalar yaşadıklarını bildirdi.

Suriye hükümeti, Ağustos ayında Türkiye destekli isyancı grupların, El Bab'ın kuzeyini IŞİD militanlarından temizlemek ve Kürt güçlerinin doğuya doğru ilerlemesini engellemek için başlattığı harekattan hoşnut değil.

Buna rağmen Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın müttefiki Rusya bu ay içerisinde Türkiye ile bu bölgede ortak hava harekatları yürüttü.

IŞİD'e karşı diğer cepheler: Humus ve Rakka

Diğer yandan daha güneyde antik kent Palmira'nın batısında Hayyan petrol sahasını ele geçiren Suriye hükümet güçlerinin Humus eyaletinde IŞİD'le çatışmaları sürüyor.

Telif hakkı Reuters
Image caption Suriye Demokratik Güçleri Rakka harekatında

Savaşın bir diğer cephesinde ise ABD tarafından desteklenen Kürt-Arap ittifakı Rakka'yı kuşatmaya yönelik harekatta yeni bir aşamaya geçtiğini bildiriyor.

Suriye Demokratik Güçleri, geçen Cumartesi günü Rakka'nın doğusundaki, kenti, neredeyse tamamen IŞİD tarafından kontrol edilen Deyr el Zor bölgesine bağlayan ana yolun da içinde olduğu bölgeyi ele geçirmeyi hedeflediğini açıkladı.

Bu operasyona ABD öncülüğündeki çok uluslu koalisyon havadan ve özel kuvvetlerden oluşan yüzlerce kara askeri ile destek veriyor.

İlgili Konular