Demokratların ardından Cumhuriyetçiler de Flynn hakkında soruşturma istiyor

Trump Telif hakkı EPA

Demokrat Parti üyelerinin ardından Cumhuriyetçi Parti'nin önde gelen üyeleri de Fylnn'in Rusya ile bağları hakkında geniş bir soruşturma açılması çağrısına destek verdi.

Demokratlar, Michael Flynn'in Rusya'nın ABD Büyükelçisi Sergey Kislyak ile telefon görüşmelerinin detaylarının ortaya çıkması için soruşturma başlatılmasını istemişti.

Beyaz Saray dün Trump'ın, Flynn'in Rus yetkililerle telefon konuşmalarının sorunlu olduğunu "haftalar öncesinden bildiğini" açıklamıştı.

Michael Flynn göreve gelmeden önce yasa dışı olarak Kislyak ile ABD'nin Rusya'ya uyguladığı yaptırımlar hakkında görüştüğü iddiaları üzerine istifaya zorlanmıştı.

'Endişe verici bir işaret'

ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı ve Cumhuriyetçi Parti'nin önde gelen senatörlerinden John McCain, Flynn'in istifasının "mevcut ulusal güvenlik aygıtının iyi işlemediğine dair endişe verici bir işaret" olduğunu söyledi.

ABD Senatosu İstihbarat Komitesi üyesi Senatör Roy Blunt da Trump ile Rus yetkililer arasındaki bağlantı iddialarının soruşturulmasını istedi.

ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi üye Devin Nunes de bu iddiaların soruşturulması gerektiğini açıkladı ve FBI'ın neden Flynn'in konuşmalarını kaydettiğini de açıklamasını istedi.

Ancak Cumhuriyetçiler Flynn hakkındaki soruşturmanın bağımsız kurumlarca yapılmasına sıcak bakmıyor.

Demokrat Partili Adam Schiff, Flynn'in istifasının Trump'ın seçim kampanyasıyla Rusya arasındaki bağa dair soruları ortadan kaldırmayacağını söyledi.

Demokrat kongre üyeleri John Conyers ve Elijah Cummings, Adalet Bakanlığı ve ABD Başkanı Donald Trump'ın, eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn'in göreve gelmeden önce bir Rus yetkiliyle görüşme yaptığını haftalar öncesinden bilmesine rağmen harekete geçmemesi tepkilere neden oldu.

Telif hakkı Reuters
Image caption Michael Flynn

Flynn'e FBI mülakatı

Associated Press haber ajansı Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) Flynn'i telefon görüşmeleriyle ilgili mülakata tabi tuttuğunu yazıyor.

Ajans, söz konusu durumun "Trump'ın neden Flynn kovulana kadar gizli bilgilere erişimine ve dünya liderleriyle görüşmeleri sırasında yanında bulunmasına devam ettiği" sorularını akıllara getirdiğini yazıyor.

Ajansa göre bir diğer soru da Trump'ın yardımcısı Mike Pence'i neden konuyla ilgili bilgilendirmediği.

Flynn, telefon konuşmaları konusunda Başkan Yardımcısı Mike Pence'e kasıt olmadan "eksik bilgi" verdiğini itiraf etmişti.

New York Times gazetesi, Trump'ın seçim ekibinin telefon kayıtlarının "seçimden bir yıl öncesinden itibaren Rus istihbaratıyla tekrar eden bir şekilde iletişimde olduklarını ortaya koyduğunu" yazdı.

Gazete haberini, eski ve yeni, toplam dört ABD yetkilisine dayandırdı.

Rusya: Amerikalıların iç meselesi

Ancak gazeteye konuşan yetkililer, Rusya'nın ABD Başkanlık seçimini etkilediğine dair şimdiye kadar bir kanıta ulaşmadıklarını söylediler.

Flynn dün yayımlanan bir röportajında telefon görüşmelerinde "sınırı aşmadığını" söylemişti.

Beyaz Saray sözcüsü Sean Spicer, Trump'ın Flynn bir yasayı ihlal ettiği için değil, ona güvenini kaybettiği için istifasını istediğini söyledi.

Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov ise "Bu Amerikalıların iç meselesi, Trump yönetiminin iç meselesi. Bizimle bir ilgisi yok." diyerek Rusya'nın istifayla ilgili bir açıklama yapmayacağını duyurdu.si"