ABD'de 'Göçmensiz bir gün' protestoları

'Göçmensiz bir Amerika' protestosu için binlerce göçmen okula ve işe gitmeyerek Başkan Donald Trump'a tepkilerini gösterdi. Telif hakkı Getty
Image caption 'Göçmensiz bir Amerika' protestosu için binlerce göçmen okula ve işe gitmeyerek Başkan Donald Trump'a tepkilerini gösterdi.

ABD'de büyük şehirlerde binlerce gösterici Başkan Donald Trump'ın göçmen karşıtı politikalarına tepkilerini göstermek için işyerlerini bir günlüğüne kapattı.

"Göçmensiz bir Amerika"nın nasıl olacağını göstermeyi amaçlayan aşçılar, restoran sahipleri, marangozlar, tesisatçılar ve bakkallar işe gitmedi.

Göstericiler "Göçmenler Amerika'yı yüceltiyor" sloganlarıyla Donald Trump'ın kampanyası boyunca kullandığı "Amerika'yı tekrar yücelteceğiz" sözüne atıfta bulunarak ABD Başkanı'nı protesto etti.

Donald Trump'tan Meksika sınırına duvar kararnamesi

Meksika'da Trump protestosu

Trump'ın ekibi İslam hakkında ne düşünüyor?

Trump'ın seyahat yasağı yasal mı?

Protestoyu düzenleyenler, göçmenlere okula veya işe gitmemeleri ve alışveriş yapmamaları çağrısında bulundu.

Telif hakkı Getty
Image caption Başkent Washington'da Latin Amerika kökenli restoran protestoya destek verdi. Restoran camına "Toplumumuzla omuz omuzayız" mesajı asıldı.

Göçmen aktivist Maria Fernanda Cabello, "göçmenlerin güçlerini sokakta göstermeye hazır olduklarını" ve "gelecek aylarda daha büyük protestolar düzenleyeceklerini" söyledi.

Cabello, çalışmayarak ve para harcamayarak göçmenlerin Amerikan ekonomisine olan katkısının değerini göstereceklerini vurguladı.

Göçmen hareketi sosyal medya ve WhatsApp mesajlaşma uygulaması üzerinden büyüdü.

Başkent Washington'da Pentagon, çalışanlarına çevredeki restoranların kapalı olduğunu duyurdu.

Telif hakkı Meenakshi Mukherjee/Facebook
Image caption Bir öğretmen okula gelmeyen öğrencileri için, "Eğer göçmenler olmasaydı sınıfım böyle gözükürdü. 28 öğrencimden 21'i 'Göçmensiz bir Gün' protestosuna destek veriyor" yazdı.

İlgili haberler