AB'den Roma Deklarasyonu: Birliğimiz bir bütündür ve bölünemez

AB zirvesi Telif hakkı Reuters

Avrupa Birliği'nin temellerini atan Roma Antlaşmaları'nın 60. yıldönümünde Roma'da buluşan AB liderleri, birliğin karşı karşıya olduğu krizlerin ciddiyetini kabul ederken "Birliğimiz bir bütündür ve bölünemez" mesajı verdi.

25 Mart 1957'de Belçika, Fransa, İtalya, Lüksemburg, Hollanda ve Batı Almanya'nın katılımıyla Roma Antlaşmaları'nın imzalandığı Palazzo dei Conservatori sarayında yapılan 60. yıl töreninde, 27 AB ülkesinin liderleri ve AB kurumlarının temsilcileri hazır bulundu. AB'den ayrılma kararı alan (Brexit) İngiltere ise törene katılmadı.

Brexit sonrası birliğin dağılacağı endişelerini gidermek amacıyla 27 ülke lideri bir ortak deklarasyona imza attı.

"Roma Deklarasyonu" olarak adlandırılan ortak bildiride, üye ülkeler arasında görüş ayrılığına yol açan "çok vitesli Avrupa" formülünün "yumuşak" bir şekilde dile getirildiği dikkat çekti. Yunanistan ve Polonya'nın itiraz ettiği bu "çok viteslilik" ilkesi metinde bu isimle anılmadı ancak "Aynı yöne doğru ilerlerken, gerekli olduğu takdirde farklı hızlarda ve yoğunlukta ama birlikte hareket edeceğiz" denildi.

Telif hakkı AFP/GETTY

AB'nin "kendi içinde ve küresel alanda benzeri görülmemiş zorluklarla karşılaştığı" belirtilen metinde, bu zorluklar "bölgesel çatışmalar, terör, artan göç baskısı, korumacılık ve toplumsal ve ekonomik eşitsizlikler" olarak sıralandı.

AB üyesi ülkelerin tek başlarına "küresel dinamiklerin" gerisinde kalacağı belirtilerek "(Bu dinamiklere) tesir edebilmek ve ortak çıkarlarımızı ve değerlerimizi koruyabilmek için tek şansımız birlikte durmaktır... Birliğimiz bir bütündür ve bölünemez" denildi.

Genişleme için "değerlere saygı" vurgusu

Deklarasyonda genişleme konusunda ise "Değerlerimize saygı gösteren ve onları teşvik etmeye bağlı Avrupa ülkelerine kapıları açık bir Birlik istiyoruz" ifadeleri kullanıldı.

AB'nin gelecek 10 yılda "güvenli, refah içinde, rekabetçi, sürdürülebilir ve toplumsal sorumluluk sahibi" olması ve "dünyada kilit rol oynama ve küreselleşmeyi şekillendirme kapasitesi ve iradesine sahip olması" arzusu dile getirildi.

4 maddeden oluşan bir Roma Gündemi için çalışacaklarını açıklayan liderler bu maddeleri şöyle sıraladı:

"Güvenli bir Avrupa", "Refah içinde ve sürdürülebilir bir Avrupa", "Sosyal bir Avrupa", "Küresel alanda daha güçlü bir Avrupa".

AB liderleri deklarasyon metnini, "Avrupa bizim ortak geleceğimiz" sözleriyle noktaladı.

Juncker: AB'nin 100. yılı da kutlanacak

Roma Antlaşmaları'nın 60. yılı törenine katılan Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker gazetecilere yaptığı açıklamada Brexit'i "bir trajedi" olarak tanımladı ve İngiltere'nin olmadığı bir toplantı yapılmasının "çok üzücü" olduğunu söyledi. Juncker öte yandan, AB'nin dağılmayacağı mesajı vererek "AB'nin 100. yılı da kutlanacak" dedi.