Trump'ın söz verdiği duvarın prototipleri inşa edilmeye başlandı

Meksika ve Kaliforniya eyaleti arasındaki duvar Telif hakkı EPA
Image caption Meksika ve Kaliforniya eyaleti arasındaki duvar

ABD'de hükümet, Meksika sınırına inşa etmeyi hedefledikleri duvarın sekiz ayrı prototipinin inşasına başlayacaklarını açıkladı. Duvar, ABD Başkanı Donald Trump'ın seçim vaatlerinden biriydi.

Gümrük ve Sınır Koruma Birimi'nden yapılan açıklamada duvar örneklerinden dördünün betondan, dördünün de diğer materyallerden yapılacağı duyuruldu. Prototipler San Diego'da hayata geçirilecek.

Donald Trump, ABD ile güney komşusu Meksika arasında "büyük ve güzel bir duvar" olması gerektiğini söylemişti.

30 gün sürmesi planlanan inşaatta 9 metre yüksekliğinde ve 9 metre genişliğinde 8 ayrı duvar modeli inşa edilecek.

İnşaatların tamamlanmasının ardından yetkililer üç ay boyunca hangi duvar örneğinin daha başarılı ve dayanıklı olduğunu inceleyecek.

Telif hakkı AFP
Image caption Tijuana kenti ile ABD'yi ayıran sınır

8 prototipin her birinin maliyeti 450 bin dolar olacak. Bu para federal bütçeden ödenecek. Fakat Donald Trump'ın ABD Kongresi'nden talep ettiği, duvar inşaatına başlamak için gereken 1,5 milyar dolarlık fon hakkında herhangi bir ilerleme olmadı.

Kampanyası sırasında Donald Trump, duvarın maliyetini Meksika'nın ödeyeceğini öne sürmüş, fakat göreve başlamasının ardından Meksika bu talebi reddetmişti.

Trump, sınırın Meksika tarafından atılacak uyuşturucu torbalarının sınırın kuzeyinde güvenliği sağlayan ABD görevlilerinin kafasına düşme ihtimalini ortadan kaldırmak için duvarların şeffaf olması gerektiğini söylemişti.