İspanya hükümetinin Katalonya temsilcisinden polis şiddeti özrü

Polislerin bir kadını gözaltına alırken Telif hakkı Getty Images

İspanya hükümetinin Katalonya temsilcisi Enric Millo, Pazar günü yapılan bağımsızlık referandumu sırasında şiddet kullanan İspanyol polisi adına özür diledi.

Enric Millo "O güne ait görüntülere baktıkça, insanların darp edildiğini, itildiğini, yaralandığını gördükçe, elimden pişmanlık ve olaylara karışan polisler adına özür dilemekten başka bir şey gelmiyor" dedi.

Millo'nun açıklamaları, Katalonya'daki polis şiddetine dair Madrid'deki merkezi hükümetten gelen ilk özür.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı
Polis birçok noktada işgal edilen okullara girerek sandıklara el koydu

İspanyol polisi, bazı oy kullanma merkezlerinde seçmenlerin oy kullanmasını durdurmaya çalışmış ve seçmenleri darp etmişti. Olaylarda yaklaşık 900 kişi yaralandı.

Referandumda oy kullanan yaklaşık 2 milyon 200 bin kişinin yüzde 90,9'u bağımsızlığa destek verdi. Referanduma katılım oranı yaklaşık yüzde 42 olmuştu.

Katalonya hükümeti ve özerk bölgedeki diğer siyasiler, oy birliği ile İspanya'dan bağımsızlık ilan etmeyi planlıyor. İspanyol hükümeti ise referandumu yasa dışı ilan etmişti.

Katalonya Emniyet Müdürü'ne "isyana teşvik" soruşturması

Öte yandan, Katalonya Emniyet Müdürü Josep Lluis Trapero, "halkı devlete karşı isyana teşvik etme" suçlamasıyla Madrid'deki Ağır Ceza Mahkemesinde ifade verdi.

Katalan polis gücü olan Mossos d'Esquadra, Katalonya'da görev yapan İspanyol polisini 1 Ekim'deki referandumdan önceki protestolar sırasında korumamakla suçlanıyor.

Telif hakkı EPA
Image caption Katalonya Emniyet Müdürü Josep Lluis Trapero

20 Eylül'de binlerce bağımsızlık taraftarı Barcelona'daki Katalan Ekonomi Bakanlığı önünde toplanarak gösteri yapmıştı.

Trapero'ya ek olarak bağımsızlık yanlısı iki göstericinin daha ifadesi alındı.

İspanya'da "isyana teşvik" suçu 1822'den bu yana ceza hukukunda yer alıyor ve bu suçu işleyenlere 15 yıla kadar hapis cezası verilebiliyor.

Image caption Katalonya, İspanya'nın en zengin bölgesi ve GSYH'nin %19'unu karşılıyor.

Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemon'ın Salı günü Katalonya Parlamentosu'na seslenmesi bekleniyor. Parlamento toplantısında Katalan siyasilerin ortak kararla bağımsızlık ilan edebileceği belirtiliyor.

İspanya Anayasa Mahkemesi ise parlamento oturumunun Pazartesi günü yapılmasını engellemişti.İspanyol hükümetinden şirketlere 'taşınma kolaylığı'

İspanyol hükümeti, ülkenin en zengin bölgesi olan Katalonya'yı ekonomik olarak da baskı altına almaya çalışıyor. Merkezi hükümet, genel merkezleri Katalonya'da bulunan şirketlerin Katalonya dışına taşınmasını kolaylaştıran bir karar aldı.

Karara göre şirketler genel merkezlerini taşımak için hissedarlarının onayını almak zorunda olmayacak.

Sabadell bankası resmi merkezini Barcelona'dan İspanya'nın güneydoğusundaki Alicante'ye taşımaya karar verdi. Ancak bankanın genel merkezi ve personeli Barcelona'da kalmaya devam edecek.

Barcelona merkezli bir diğer banka CaixaBank'ın da benzer bir adımı planladığı belirtiliyor.

Bankalar bu adımı, Katalonya'nın bağımsızlığını ilan edip Avrupa Birliği'nden ayrılması halinde Avrupa Merkez Bankası'nın denetimi altında kalabilmek için atıyor.

İlgili Konular

İlgili haberler