ABD'nin Kudüs kararı sonrası Hamas lideri İsmail Haniye intifada çağrısı yaptı

Gazze'de ABD ve İsrail karşıtı gösteriler. Telif hakkı AFP
Image caption Gazze'de sokaklara çıkan öfkeli kalabalıklar ABD ve İsrail bayraklarını yaktı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasının ardından, Hamas lideri İsmail Haniye İsrail'e karşı 'yeni bir intifada' çağrısı yaptı.

Gazze'de konuşan Haniye, "İntifada başlatmadan, ABD tarafından desteklenen Siyonist politikalara karşı duramayız. Siyonist düşmana karşı yeni bir intifada çağrısı yapmalı ve bu intifada için emek harcamalıyız" dedi.

Lübnan'ın Şii hareketi Hizbullah'ın lideri Hasan Nasrallah da intifada çağrılarına desteğini açıkladı.

Filistin'de İsrail'e karşı halk isyanı anlamına gelen intifada, daha önce 1987 ve 2000'de ilan edilmişti.

Haniye, Ramallah'taki El Fetih yönetimine de çağrıda bulunarak "Net bir tavır takının" dedi.

Hamas lideri, Kudüs bütünlük içinde bir şehirdir. Doğu ya da Batı Kudüs diye bir şey yok. Kudüs Filistin'in başkentidir. İsrail'in işgalini tanımıyoruz" diye konuştu.

Telif hakkı AFP
Image caption Hamas lideri Haniye, El Fetih'e 'net bir tavır takının' çağrısı yapıyor.

Doktorlar: Gerçek mermi kullanıldı

Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ndeki Filistinli göstericilerle güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı, doktorlara göre 17 kişi yaralandı.

İsrail ordusu, bölgeye yeni asker sevkiyatı yaptı. Ordudan yapılan açıklamada bunun "bölgedeki olası gelişmelere hazırlık" olarak yapıldığı belirtildi.

Reuters'ın görgü tanıklarına dayandırdığı haberine göre, Batı Şeria'nın Hebron ve El Bireh kentlerinde, binlerce kişi "Kudüs Filistin Devleti'nin başkentidir" sloganları atarak yürüdü. Bazı Filistinliler İsrailli askerlere taş attı.

Doktorlar bir kişinin gerçek mermi sonucu, 14 kişinin ise plastik mermi sonucu yaralandığını söyledi. Bir ordu sözcüsü, askerlerin taş atan yüzlerce protestocuyu dağıtmak için "protesto dağıtıcı ekipman" kullandığını söyledi.

Gazze Şeridi'nde ise onlarca protestocu İsrail sınırının yakınında toplandı ve sınırın diğer tarafındaki askerlere taş attı. Doktorlara göre iki protestocu ateş açılması sonucu yaralandı, birinin durumu ağır.

Göstericiler, Donald Trump ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile ABD ve İsrail bayrakları da yaktı.

Öte yandan Binyamin Netanyahu, Kudüs'ü başkent olarak tanıma kararının ardından Trump'ı övdü ve kendisinin de Kudüs tarihine geçtiğini söyledi.

Telif hakkı Getty Images
Image caption Hamas'in kontrolündeki Gazze Şeridi'ndeki protestolarda İsrail bayrağı yakıldı
Telif hakkı Reuters
Image caption Batı Şeria'da da Filistinli göstericiler polisle çatıştı. Polis göstericilere biber gazı kullandı, bazı göstericiler polise taş attı

Hizbullah intifada çağrılarını desteklediğini açıkladı

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, ABD'nin Kudüs kararını kınadığı konuşmasında, yeni bir intifada çağrılarını desteklediğini açıkladı ve direniş için birlik olma çağrısı yaptı.

Nasrallah, El Manar TV üzerinden yayınlanan açıklamasında, Başkan Donald Trump'ı uluslararası topluma saygı duymamakla suçladı.

"Bütün dünya 'bu kararı reddediyoruz' dedi" diyen Nasrallah, Trump'ın "ne Avrupalı müttefiklerine, ne Arap müttefiklerine ne de uluslararası topluma saygı göstermediğini" söyledi.

Nasrallah, bütün Arap ve Müslüman liderlerinin ve halklarının "ABD'ye ya da ABD Başkanına bir şey ifade etmediklerini anlama" çağrısı yaptı.

İsrail ile Filistin arasındaki barış sürecinin "çoktan ölü" olduğunu söyleyen Nasrallah, ancak ABD Başkanı'nın "ölümünü ilan etmeye cüret ettiğini" kaydetti.