Trump: Özel yetkili savcı Mueller'i görevden almayı düşünmüyorum

Trump ve Mueller kolajı Telif hakkı Reuters

ABD Başkanı Donald Trump, Rusya'nın ülkesinde 2016'daki başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddiasını soruşturan özel yetkili savcı Robert Mueller'i görevden almayı planladığı iddialarını yalanladı.

Trump'ın başkanlık geçiş sürecinden sorumlu avukat Kory Langhofer Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Mueller'in ekibinin on binlerce e-posta'yı yasa dışı yollarla ele geçirdiğini öne sürmüştü.

Hukuki süreçle ilgili soruları yanıtlayan Trump ise durumun 'iyi görünmediğini ve ekibinin üzüntü duyduğunu' söyledi.

Trump, "E-posta yazışmalarında bir şey olacağını sanmıyorum çünkü dürüstçe söylüyorum. Daha önce de dediğimiz gibi gizli anlaşma yok" dedi.

Eski FBI Başkanı özel yetkili savcı Mueller'i görevden almayı düşünüp düşünmediğine dair bir soruya da Trump "Hayır düşünmüyorum" yanıtını verdi.

Demokratlar, Cumhuriyetçilerin Rusya soruşturmasını kapatmaya çalışmalarından kaygılandıklarını dile getirmişti.

Trump'ın seçim kampanyasından sorumlu bazı yetkililere de soruşturma kapsamında suçlamalar yöneltiliyor.

Telefon görüşmeleri

Mueller'in ele geçirdiği iddia edilen e-postalarda aralarında Trump'ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn'in de olduğu 13 yetkilinin adı geçiyor.

Özel yetkili savcı Mueller'in sözcüsü Peter Carr ise 'yanlış bir şey yapmadıklarını' söyledi.

Carr, "Süregelen cezai soruşturma kapsamında ele geçirdiğimiz e-postalar için hesap sahiplerinin rızasını aldık, uygun cezai süreçleri izledik" dedi.

Telif hakkı AFP
Image caption Flynn itirafçı olmuş, Türkiye ile ilgili suçlamaları da kabul etmişti

New York Times gazetesine konuşan hukuk uzmanları da Mueller'in e-posta yazışmalarını yasa dışı yollarla ele geçirdiğine dair bir işaret olmadığını ifade etti.

Mueller, soruşturma süresince yazışmalardaki verileri kullanıp Trump'ın eski danışmanı Flynn ile Rus Büyükelçi arasındaki telefon görüşmelerini sorguluyordu.

E-postalardan birinde, Trump'ın Beyaz Saray'a geçiş sürecinde görevli bazı yetkililerin, Flynn'in Rus Büyükelçi'yle, Obama yönetiminin Rusya'ya yeni yaptırımlar uygulamasından sonra 29 Aralık tarihinde yaptığı görüşmeden haberdar olduklarını gösteriyor.

FBI'ın elde ettiği yazışmalardan bir kısmının, Trump'ın damadı ve danışmanı olan Jared Kushner'in de bulunduğu 12 kampanya ekibi üyesine ait olduğu bildiriliyor.

Aralık ayının başında, Eski Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn, Rusya'nın ABD Büyükelçisi ile olan ilişkisi hakkında FBI'a yalan söylediğini itiraf etmişti.

Amerikan New York Times (NYT) gazetesi, Flynn'in, Mueller ile işbirliği yaptığı ya da bu yönde müzakereler yürüttüğünü yazmıştı.