İngiltere ve Fransa Soçi'ye katılmıyor

Jean-Yves Le Drian Telif hakkı AFP/Getty Images
Image caption Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian

İngiltere ve Fransa, Suriye konusundaki müzakerelerin Birleşmiş Milletler nezdinde yapılması gerektiğini söyleyerek, Rusya'nın Soçi kentinde ev sahipliğini yaptığı Suriye görüşmelerine katılmayacaklarını açıkladılar.

Rusya, BM Güvenlik Konseyi'nin diğer daimi üyeleri olan İngiltere, Fransa, ABD ve Çin'i de görüşmelere davet etmişti.

Ancak Batılı güçler ve bazı Arap ülkeleri, BM'nin çözüm için çalışmalarını engelleyeceği ve Esad'ı avantajlı çıkarabilecek bir uzlaşıyla sonuçlanabileceği için toplantıya mesafeli yaklaşıyor.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian Rusya'nın Soçi kentinde ev sahipliğini yaptığı Suriye görüşmelerinden bir çözüm beklemediğini söyledi.

Tokyo ziyareti sırasında basına konuşan Le Drian BM'nin öncülüğü dışındaki görüşmelerin "iyi olmadığını" da kaydetti.

Le Drian "Soçi'de bir ilerleme sağlanacağını düşünmüyorum. Çünkü ana unsurlardan biri yani muhalifler orada olmayacak. Rejimin Viyana'da müzakereleri reddetmesi nedeniyle. Viyana'da bir başarısızlık yaşandıysa bunun ardında rejimin müzakerelere katılmaması yatıyordur" dedi.

İngiltere'nin Suriye temsilcisi Martin Longden ise Twitter'dan "İngiltere Soçi konferansına katılmıyor. Rusya'nın çabalarına rağmen rejim katkı sağlamayı reddediyor ve Soçi'nin Cenevre sürecine yardım edebileceğine dair güveni zedeledi" dedi.

Moskova Karadeniz kıyısındaki kente Suriye'nin savaş sonrasındaki anayasasını görüşmek için bin altı yüz kişiyi davet etti. Ancak davetlilerden 350 kişinin toplantıya katılması bekleniyor.

BM'nin desteklediği Viyana görüşmeleri, muhaliflerin taleplerinden vazgeçmediği gerekçesiyle Suriye hükümeti temsilcilerinin masaya oturmayı reddetmesinden sonra çökmüştü. Silahlı muhalifler Beşar Esad'ın görevinden ayrılmasını talep ediyordu.

Soçi toplantısına İran ve Türkiye destek veriyor.

Rusya da toplantıdan beklentilerinin düşük olduğunu açıkladı.

Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov "Suriye'de siyasi düzene yönelik çözümler pek mümkün değil" dedi.