Kuzey Kore lideri Kim Jong-un trenle Çin'e mi gitti?

Kim Jong-un Telif hakkı AFP

Japon ve Güney Kore medyasında, Çin'e giden ve 'Kuzey Koreli üst düzey bir yetkiliyi' taşıdığı belirtilen trende Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un olduğuna ve Kim'in Pekin'e sürpriz bir ziyarette bulunduğuna dair haberler çıktı.

Çin ve Kuzey Kore'den resmi bir açıklama geldi ama eğer haberler doğruysa bu ziyaret Kim Jong-un devlet başkanı olduğu 2011 yılından bu yana ülke dışına ilk ziyaret olacak.

Japon medyası önce Kuzey Kore'den üst düzey bir yetkilinin diplomatik ziyaretlerde kullanılan bir trenle Çin'e gittiğini ve yoğun güvenlik önlemleri alındığını bildirdi.

Güney Kore de yetkilinin kimliğini bilmediklerini ama durumu 'dikkatle takip ettiklerini' aktardı.

ABD Başkanı Donald Trump geçen ay Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un görüşme davetini kabul etmişti. Yetkililerin, ziyaretin ayrıntılarını perde arkasında planladıkları düşünülüyor.

Uzmanlar iki liderin zirvesi öncesi Kuzey Koreli ve Çinli yetkililerin bir araya gelebileceklerini söylüyor.

Telif hakkı AFP
Image caption Kuzey Kore'yi ziyaret eden üst düzey yetkilinin Kim Jong-un olduğu düşünülüyor.

Japon Nippon haber kanalı, trenin sarılı çizgili yeşil vagonunun geçişini gösteren görüntüler yayınladı.

Nippon, trenin, Kim'in uçak korkusu olan babası Kuzey Kore eski lideri Kim Jong-il'in kullandığı trenlere benzediğini duyurdu. 2011'de Pekin ziyaretinde de bu treni kullanan Kim Jong-il'in Çin ziyaretleri yalnızca ülkeden ayrıldığı zaman resmi olarak teyit ediliyordu.

Pekin tren istasyonundaki bir mağazanın müdürü Pazartesi öğleden sonra 'olağan dışı şeyler' gördüğünü söyledi.

AFP haber ajansına konuşan tanık, "Dışarıda, tren istasyonunun karşısındaki yolda çok sayıda polis vardı. İstasyon girişlere kapatılmıştı" dedi.

Reuters haber ajansı, polisin ayrıca turistleri Pekin'in Tiananmen Meydanı'ndan çıkardığını bildirdi. Meydanın boşaltılması genelde, Ulusal Halk Kongresi'nin bulunduğu Büyük Halk Salonu'nda üst düzey bir toplandığı düzenlendiğine işaret ediyor.

Haber ajansları, Büyük Halk Salonu'ndan polis araçlarından oluşan konvoyların çıktığını bildirdi.

Çin ile Kuzey Kore arasındaki ana tren hatlarının bulunduğu sınır kenti Dandong'da da benzer güvenlik önlemlerinin alındığı görüldü.

Telif hakkı AFP
Image caption Çin polisi, Kuzey Koreli yetkililerin geçiş noktası Diaoyutai resmi konutu önünde güvenlik önlemleri aldı.

Kuzey Kore'nin haber sitesi NK News, sınırdan girişlerin engellendiğini ama bunun inşaat çalışmalarından da kaynaklanıyor olabileceğini yazdı.

Bloomberg'de yer alan haberde ise kimliğini açıklamayan üç farklı kaynak, trendeki ismin Kim Jong-un olduğunu söyledi.

Güney Kore'nin Yonhap haber ajansına konuşan uzmanlar ise Pekin'i ziyaret eden yetkilinin, Kim Jong-un'un Güney Kore Kış Olimpiyatları'na da katılan kız kardeşi Kim Yo-jang ya da askeri yetkili Choe Ryong-hae olabileceğini ifade etti.

Seul'da devlet başkanlığı yetkilisi "Pekin'i ziyaret eden kişinin kim olduğunu teyit edemedik. Durumu dikkatle takip ediyor, her ihtimali göz önünde bulunduruyoruz" dedi.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanı, Mart ayı başında Stockholm'e gitmiş İsveç Başbakanı Stefan Lofven ile bir araya gelmişti.

Kim Jong-un'un gelecek ay da Güney Koreli mevkidaşı Moon Jae-in ile görüşmesi bekleniyor.

'Trump ile fotoğrafından daha önemli'

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Yardımcısı Raj Shah ise Pazartesi günü gerçekleştirdiği basın toplantısında ziyaretle ilgili iddiaları doğrulayamauacaklarını, bu iddiaların gerçek olup olmadığını bilmediklerini söyledi.

Bloomberg haberinde "ABD Başkanı Donald Trump'ın ülkesinin ticaret açığını düşürme amacının Kim'i nükleer silahlardan vazgeçirme çabasını zorlaştırdığı" yorumunu yaptı.

ABD Başkanı Donald Trump, en son olarak Çin mallarına 50 milyar dolarlık bir gümrük vergisi getirdiğini açıklamıştı.

Trump aynı zamanda "Ticaret savaşları iyidir" yorumunda bulunmuştu.

Telif hakkı AFP

Trump, "Çok aptalca olan ticaret anlaşmaları ve politikaları" nedeniyle ABD'nin yıllık 800 milyar dolar bütçe açığı verdiğini söylemiş ve buna bir son verme sözü vermişti.

Çin ise ABD'nin kararına misilleme olarak ABD ürünlerine 3 milyar dolar vergi getirme planlarını açıkladı.

Trump ve Kim arasında gerçekleştirilmesi planlanan görüşmeye değinen Californialı silahsızlanma uzmanı Melissa Hanham ise bu ziyaretin doğrulanması takdirinde Kim ve Trump'ın el sıkışacağı fotoğraftan daha büyük bir önem taşıyacağını söyledi.

Hanham, ziyarete dair iddiaları Çin'in sürecin dışında kalmama çabası olarak yorumladı.

Chatham House'dan eski İngiliz siyasetçi James Edward Hoare ise Kuzey Korelilerin ABD ile gerçekleştirecekleri toplantı konusunda tavsiye almak isteyebileceklerini belirtti.

Çin ve Kuzey Kore arasındaki ilişkiler, Çin'in Kuzey Kore'nin nükleer silahlanlanma çabalarına yönelik alınan uluslararası yaptırımlara uyması yüzünden son zamanlarda gerilemişti.