Meclis'ten ortak bildiri: Demokrasi darbeyi yendi

Türkiye Büyük Millet Meclisi Telif hakkı AP
Image caption Meclis'te olağanüstü oturum devam ederken, Meclis'in bahçesinde de büyük bir kalabalık grup vardı.

Meclis'te grubu bulunan dört parti, darbe girişiminin ardından yayınladıkları ortak bildiride "Farklı görüşlerimiz olsa da hepimiz milli iradenin yanındayız" dedi.

"Demokrasi darbeyi yendi" ifadesinin de yer aldığı bildiride, "TBMM tek yürek görevinin başındadır, bedelini hukuk içinde ödetecek" deniyor.

Darbe girişimi sonrasında olağanüstü gündemle toplanan Meclis'te Parti Genel Başkanları konuşmalar yaptı.

Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Başbakan Binali Yıldırım konuşmasında sokaklara çıkan kalabalıklara, TBMM binasına düzenlenen saldırılara karşın Meclis'te kalan milletvekillerine, güvenlik güçlerine ve basın kuruluşlarına teşekkür etti.

Yıldırım, "Milli iradeyi teslim almak isteyenler karşısında, sokağı teslim alan aziz milletimi bu Meclis'in çatısı altından yürükten selamlıyor, böyle kahraman bir milletin evladı olmaktan büyük gurur duyuyorum" dedi.

Dün gece öyle canice bir saldırı gerçekleşti ki millet iradesinin temsil edildiği Meclis'in hem ruhunu, hem bedenini hedef aldılar. Bunlar asker değil, asker kılığında terörist."

Başbakan Binali Yıldırım
AP

Binali Yıldırım'dan sonra söz alan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da 'lanetliyoruz' diyerek "Darbenin bastırılması parlamenter sistemin olgunluğunu gösterdi" dedi.

Kılıçdaroğlu sözlerine "Demokrasi üzerindeki vesayeti asla kabul etmemeliyiz. Kim olursa olsun, rütbesi, makamı ne olursa olsun demokrasi üzerinde vesayete asla izin verilmemelidir" diyerek devam etti.

Demokrasi üzerindeki vesayeti asla kabul etmemeliyiz. Kim olursa olsun, rütbesi, makamı ne olursa olsun demokrasi üzerinde vesayete asla izin verilmemelidir."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu
AFP

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yse TBMM binasının bombalanması için "Korkunç ve hepimizi dehşete düşüren bir hainliktir" dedi.

"Meclis'e düşen her bomba milli yüreklerde patlamıştır" diyen Bahçeli, sözlerine şöyle devam etti:

"Parti aidiyetimiz ne olursa olsun, hepimiz Türk milletinin evlatlarıyız."

Dün akşam yaşananlar kalleş bir terör saldırısıdır. Demokrasi uçurumdan dönüştür. Türk milletinin ortak geleceği hukuk ve demokrasidir."

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli
AFP

HDP adınaysa partinin Meclis Grup Başkanvekili İdris Baluken söz aldı.

Baluken darbe girişimini en sert biçimde kınadıklarını ifade etti ve "Böylesi saldırılar ne dün, ne bugün, ne de yarın asla başarıya ulaşamayacaktır. Demokratik siyaseti kesintiye uğratmaya çalışan her girişime karşı HDP kendi misyonunu oynamaya devam edecektir" dedi.

Barış, demokrasi, insan hakları temelinde her türlü siyasi işbirliğini gerçekleştireceğimizi halkımıza beyan ediyoruz. Çatışma ortamı darbe girişimi için zemin hazırladı."

HDP Meclis Grup Başkanvekili İdris Baluken
AFP

İlgili Konular

İlgili haberler