Yunanistan'a kaçan askerler savcı karşısında

Yunanistan'a kaçan askerler savcı karşısına çıkarıldı Telif hakkı Giannis Moysiadis

Darbe girişimi ardından Sikorsky tipi helikopterle Yunanistan'a kaçarak siyasi sığınma talebinde bulunan ve gözaltına alınan 8 asker, Yunanistan'ın Dedeağaç kentinde savcı karşısında çıkarıldı.

Askerler 'Ülkeye kaçak girmek' ve 'İki ülke arasındaki dostluğu tehlikeye sokmak"la suçlanıyor.

Askerler yoğun güvenlik önlemi altında, birbirlerine kelepçelenerek adliyeye götürüldü.

İfadeleri alınan askerler, yarın saat 12.00'de sınırı kaçak geçmekten suçüstü mahkemesine çıkarılacak.

Askerlerin Türkiye'de can güvenlikleri olmadığı gerekçesi ile yaptıkları sığınma talebi ise daha sonra ele alınacak.

Askerler talepleri sonuçlanıncaya kadar Feres Polis Müdürlüğü'nde tutuklu kalacak.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Helikopterle Yunanistan'a kaçan sekiz hain askerin derhal teslim edilmesini istedik" diye tweet atmış, "Telefonda konuştuğum Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Koçias, kaçan 8 hainin en kısa sürede Türkiye'ye iade edileceğini söyledi" demişti.

İkisi 39, biri de 35 yaşında üç binbaşı, ikisi 36 ve biri 34 yaşında üç yüzbaşı ve 37 ile 41 yaşlarında iki astsubay İstanbul'da, Türk Hava Kuvvetlerinde görev yaptıklarını ileri sürdüler.

Doğan Haber Ajansı (DHA) askerlerin ilk sorgu sırasında "Biz birşey bilmiyorduk; komutanlarımızın emirlerine itaat ettik" dediklerini duyurdu.

Askerlerin DHA'ya konuşan avukatı Lia Marikani, "İstanbul'da yaşanan olaylar sırasında 4 helikopter ile yaralıları taşımak için görevlendirilmişler. Yaralıları olay yerinden alıp ambulanslara götürmek istedikleri sırada yerden ateş açılmış. Üç helikopterden inerek 8'i bir helikoptere binmiş. Daha sonra Yunanistan'a yakın ormanlık bir bölgede helikopter ile iniş yapmışlar. Burada ne yapacaklarını aralarına tartışarak Yunanistan'a gelmeye karar vermişler. Bu sırada cep telefonundan aileleri ile görüştüklerinde darbe girişiminden haberleri olmuş. Daha sonra Yunanistan'a geçmişler." dedi.

Sikorsky tipi helikopter ise dün gece Dedeağaç'a giden Türk Silahlı Kuvvetleri personeli tarafından teslim alınarak Türkiye'ye geri götürüldü.

Askerlerin durumu ile ilgili olarak gece telefonda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras, askerlerin sığınma talebinin en kısa zamanda karar bağlanacağını söylemişti.

Demokrasilerde darbelere yer olamayacağını belirten Tsipras, seçilmiş hükümete ve Türk halkının iradesine saygı duyduklarını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Tsipras'a Türkiye'ye desteğinden dolayı teşekkür etti.

8askerin bulunduğu Sikorsky tipi helikopter Cumartesi günü yerel saatle 11:51'de Yunanistan'ın Türkiye sınırı yakınındaki Dedeağaç'a acil iniş yapmış, askerler rütbelerini çıkararak Türkiye'de can güvenlikleri olmadığı gerekçesiyle sığınma talebinde bulunmuştu.

İlgili haberler